Lorem ipsum
logo Filharmonia łódzka im. Artura Rubensteina
Instytucja Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego współfinansowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
logo Filharmonia łódzka im. Artura Rubensteina
Instytucja Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego współfinansowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Logo do druku
Instytucja Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego współfinansowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

KONCERT KAMERALNY

Koncerty kameralne
20 listopada 2022, niedziela, 17:00
Wstęp wolny

ROZPRZA, kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny

Wykonawcy:

Zespół No-Net w składzie:

Małgorzata Korpysz-Owczarek – skrzypce

Joanna Góras – skrzypce

Alicja Pejska – skrzypce

Mirosław Pejski – altówka

Jadwiga Domińczyk-Kuzan – altówka

Ewa Monkiewicz – wiolonczela

Jolanta Żebrowska – wiolonczela

Kamil Kuc – obój

Michał Owczarek – fagot

Program:

Tomasz Maciaszczyk – Fantazja na temat pieśni „Bogurodzica”

Pieśni maryjne w opracowaniach Tomasza Maciaszyka:

„Czarna Madonna”, „Mary, Did You Know”, „Maryjo, śliczna Pani”, „Z dawna Polski Tyś Królową”, „Gdy klęczę przed Tobą”, „Była cicha i piękna jak wiosna”, „Matko, która nas znasz”, „Panience na dobranoc”

Mariusz Lewy – „Ave Maria”

Zespół kameralny No-Net to połączenie aksamitnego brzmienia instrumentów smyczkowych i pięknej barwy instrumentów z grupy aerofonów dwustroikowych – oboju i fagotu. Taki skład to rodzaj orkiestry kameralnej, w której obój często przejmuje wiodącą rolę skrzypiec, a fagot – rolę wiolonczeli, wykonując osobne partie solistyczne.

W nazwie zespołu zawarte są dwie ważne informacje. Pierwsza, oczywista, to nonet, którego nazwa wywodzi się od włoskiego słowa „nona” oznaczającego dziewięć, co stanowi liczbę muzyków w zespole. Druga zaś, bardziej ukryta, wyraża chęć grania na żywo dla wytęsknionej publiczności, zamiast w Internecie jak w czasach pandemii.

No-Net tworzą wybitni muzycy wywodzący się z kulturalnej dumy województwa łódzkiego – Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina. Jednocześnie jest to grupa przyjaciół, których łączy pasja wspólnego muzykowania.

No-Net po raz pierwszy wystąpił w sierpniu 2021 roku na festiwalu Kolory Polski, organizowanym przez Filharmonię Łódzką. Muzycy wykonali współczesne opracowania pieśni maryjnych, którym nowy kształt artystyczny nadali Tomasz Maciaszczyk i Mariusz Lewy. Koncert ten odbił się szerokim echem wśród melomanów. Tomasz Bęben, dyrektor FŁ, pisał: „Wieczór w Łowiczu pozostawi w mojej pamięci szczególny ślad […]. Za sprawą wyobraźni i smaku Tomasza Maciaszczyka (aranżacje) oraz klasy wykonawczej i zaangażowaniu wykonawców z orkiestry FŁ wziąłem udział w prawdziwym misterium. To było tak cenne doświadczenie, że chciałbym przeżyć je ponownie. Bardzo intensywne, pełne treści, jakości kojarzącej się tylko z profesjonalną filharmonią wydarzenie artystyczne […]”.

Właśnie nadarza się okazja, by przypomnieć sobie ten niezwykły letni wieczór sprzed ponad roku lub przeżyć koncert grupy No-Net po raz pierwszy. Artyści wystąpią z tym samym programem maryjnym w kościele pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Rozprzy.

No-Net, fot. Mariusz Stępień