Zobacz cały kalendarz >
FILTRUJ KONCERTY
Koncerty symfoniczne
Koncerty muzyki kameralnej
Metropolitan Opera live
Dla dzieci - DUA
Dla dzieci - Odkrywcy muzyki
Dla dzieci - Filharmonia z klasą
Dla dzieci - Baby Boom Bum
Imprezy impresaryjne
Kolory Polski
Koncerty szkolne
Nasłuchiwanie
Odznacz wszystkie
Archiwum koncertoweArchiwum informacji

Zduńska Wola - Koncert symfoniczny

11 października 2013, 19.00

XX-wieczne utwory kompozytorów polskich filharmonicy zagrają podczas koncertu gościnnego w kościele księży orionistów w Zduńskiej Woli. Wieczór rozpocznie suita w dawnym stylu „Colas Breugnon” Tadeusza Bairda (1928–1981), nawiązująca do osadzonej w średniowieczu powieści Romain Rollanda pod tym samym tytułem. Życie tytułowego Colas Breugnon, opisane w powieści, jest niezwykle radosne i beztroskie; Rollandowski bohater jest pełen entuzjazmu do pracy i miłości, odznacza się rubasznym humorem i niewzruszonym optymizmem. Podobny nastrój ma portretujący tę postać utwór Bairda. Wszystkie sześć części utrzymanych jest w klimacie dawnej muzyki francuskiej, podkreślanym przez dodanie fletu do brzmienia orkiestry smyczkowej.
Do stylu epok minionych nawiązują też „Trzy utwory w dawnym stylu” Henryka Mikołaja Góreckiego (1933–2010), co sugeruje już nazwa utworu. Tym razem jednak, podróżując wstecz, zatrzymujemy się w okresie odrodzenia; kompozytor inspirował się między innymi melodią XVI-wiecznej pieśni, sławiącej postać króla Zygmunta II Augusta. Sięgnął też po elementy modalne – skalę eolską oraz ludowe – stylizację wiejskiego tańca.  
Witold Lutosławski (1913–1994) pod koniec życia nie cenił zbytnio swoich wczesnych utworów inspirowanych folklorem, słuchacze jednak bardzo je lubili i nadal słuchają ich z upodobaniem. Obok słynnego Koncertu na orkiestrę trzeba tu wymienić „Małą suitę”, w której pobrzmiewa muzyka ludowa Rzeszowszczyzny. Wyraźnie zarysowane, proste w budowie tematy, przejrzysta instrumentacja i kontrastujący charakter kolejnych części sprawiają, że tego 11-minutowego utworu słucha się z żywym zainteresowaniem.
Najkrótszą historie wykonań ma utwór, który zakończy zduńskowolski koncert: „Transformacje” Stanisława Syrewicza (*1946). Miały one swe prawykonanie 2 września ubiegłego roku podczas finału 13. Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski”. Utwór, napisany specjalnie na tę okazje i wykonany nieopodal bełchatowskiego zalewu Słok, ujawnia inspirację industrialnym bełchatowskim krajobrazem.

Wykonawcy:

Marta Kluczyńska – dyrygentka

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej

Program:

Tadeusz Baird - Colas Breugnon

Henryk Mikołaj Górecki - Trzy utwory w dawnym stylu

Witold Lutosławski - Mała Suita na orkiestrę symfoniczną

Stanisław Syrewicz - Transformacje

Archiwum koncertoweArchiwum informacji