Wrzesień '24

Zobacz cały kalendarz >
FILTRUJ KONCERTY
Koncerty symfoniczne
Koncerty muzyki kameralnej
Metropolitan Opera live
Dla dzieci - DUA
Dla dzieci - Odkrywcy muzyki
Dla dzieci - Filharmonia z klasą
Dla dzieci - Baby Boom Bum
Imprezy impresaryjne
Kolory Polski
Koncerty szkolne
Nasłuchiwanie
Odznacz wszystkie
Archiwum koncertoweArchiwum informacji

WEEKEND SENIORA Z KULTURĄ

30 września 2023, 11.00 Kup bilet > Cena biletów: 1 PLN

W ramach tegorocznej akcji „Weekend seniora z kulturą” FŁ zaprasza na spotkanie poświęcone Henrykowi Czyżowi.

„A u nas w filharmonii wszystko wtedy grało. Nie tylko orkiestra” – pisał Henryk Czyż we wspomnieniach o swojej pracy w Filharmonii Łódzkiej. W tym roku, z okazji 100. rocznicy urodzin i 20. rocznicy śmierci tego wybitnego dyrygenta i kompozytora, zapraszamy do Filharmonii na spotkanie, które odbędzie się w ramach łódzkiego „Weekendu seniora z kulturą”.

Henryk Czyż to wybitna i wyrazista postać. Dwukrotnie – w sumie przez kilkanaście lat – był kierownikiem artystycznym i pierwszym dyrygentem Filharmonii Łódzkiej, a czasy jego pracy zapisały się jako złoty okres w dziejach tej instytucji. Przeszedł do historii także jako wytrawny popularyzator muzyki, autor poczytnych książek i przebojowych cykli propagujących muzykę poważną, emitowanych w telewizji polskiej: „Nie taki diabeł straszny” oraz „I co dalej, laureacie”.

Wielu z Państwa zapewne pamięta jeszcze tę charyzmatyczną postać i chętnie odda się wspomnieniom. Tym bardziej, że zapraszamy do sali kameralnej, która nosi imię Henryka Czyża.

Wykład Magdaleny Sasin ilustrowany będzie muzyką – wysłuchamy nagrań kilku krótkich utworów z dorobku Czyża, stosunkowo rzadko wykonywanych na żywo. Nie zabraknie cytatów z jego książek, w których ze swadą i humorem opisuje pracę z orkiestrami polskimi i zagranicznymi, podróże, spotkania z wybitnymi solistami, w tym z Arturem Rubinsteinem, a także daje wyraz swoim poglądom estetycznym. Spotkanie uatrakcyjnią fragmenty cyklicznego programu popularyzatorskiego „Nie taki diabeł straszny”, który Czyż nagrywał z łódzkimi filharmonikami dla Telewizji Łódź. Wówczas było to bardzo nowatorskie i  odważne przedsięwzięcie, a Czyża nazywano „polskim Bernsteinem”.

 

Fragmenty programu „Nie taki diabeł straszy” wykorzystane podczas prezentacji udostępnione dzięki uprzejmości TVP 3 Łódź.

 

 

Henryk Czyż w sali koncertowej Państwowej Filharmonii w Łodzi, lata 70. XX w., fot. NN/Archiwum Filharmonii Łódzkiej z Archiwum Artystycznego Filharmonii Narodowej.

Archiwum koncertoweArchiwum informacji