Wrzesień '21

po wt śr cz pt so nd
30
31
1
2
3
4
5
 
 
 
 
 
 
 
6
7
8
9
10
12
 
 
 
 
 
 
13
14
15
16
18
19
 
 
 
 
 
 
20
21
22
23
25
 
 
 
 
 
27
28
29
30
1
2
3
 
 
 
 
 
 
 
Zobacz cały kalendarz >
FILTRUJ KONCERTY
Koncerty symfoniczne
Koncerty muzyki kameralnej
Metropolitan Opera live
Dla dzieci - DUA
Dla dzieci - Odkrywcy muzyki
Dla dzieci - Filharmonia z klasą
Dla dzieci - Baby Boom Bum
Imprezy impresaryjne
Kolory Polski
Koncerty szkolne
Nasłuchiwanie
Odznacz wszystkie
Archiwum koncertoweArchiwum Informacji

Uniwersytecki koncert symfoniczny

21 marca 2014, 19.00

W piątek, 21 marca, podczas koncertu symfonicznego w Filharmonii Łódzkiej wystąpi dwóch wybitnych artystów: dyrygent i skrzypek, ojciec i syn.
Evgeny Bushkov urodził się w 1968 r. w Rosji. Jest zwycięzcą czterech międzynarodowych konkursów skrzypcowych. Starsi melomani pamiętają go zapewne z konkursu im. Wieniawskiego, gdzie uważany był za największą indywidualność swojej edycji. Z czasem zwrócił się ku dyrygenturze. Jego debiut dyrygencki miał miejsce w 1999 r. we Francji podczas Międzynarodowego Festiwalu w Luxeuil. Duże uznanie przyniosły mu występy z Państwową Orkiestrą Symfoniczną „Nowa Rosja”, z którą koncertował w Rosji i za granicą. Współpracował m.in. z  Yurim Bashmetem. Obecnie jest dyrektorem artystycznym i głównym dyrygentem Białoruskiej Państwowej Orkiestry Kameralnej (dawniej: Mińska Orkiestra Kameralna).
Jego syn, Marc Bouchkov, urodzony w 1991 roku w tak muzycznej rodzinie – wybitnymi skrzypkami byli także jego babcia, Zoria Shikmurzaeva, oraz dziadek, Matis Vaytsner – regularną naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku lat pięciu. Kontynuuje tradycje wielkiej rosyjskiej szkoły skrzypcowej, choć kształcił się także w konserwatoriach w Lyonie i Paryżu. Jest laureatem wielu konkursów, m.in. prestiżowego Konkursu Królowej Elżbiety w Brukseli.
Marc Bouchkov z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Łódzkiej pod batutą Evgeny’a Bushkova wykona Koncert skrzypcowy D-dur Johannesa Brahmsa, jedną z najsłynniejszych kompozycji na skrzypce solo z orkiestrą. Niezwykle trudna, nazywana z tego powodu nawet „koncertem przeciwko skrzypcom”, jednocześnie urzeka liryzmem linii melodycznych, sąsiadujących z energicznymi, pełnymi zdecydowania tematami, i wewnętrzną siłą, płynącą z każdej frazy. Brahms inspirował się twórczością ostatniego z klasyków wiedeńskich, Ludwiga van Beethovena. Z tego powodu jego I Symfonia c-moll jest nawet zwana „X Symfonią Beethovena”. Pokrewieństwa w muzyce obu kompozytorów będzie można bez trudu zauważyć, gdyż w drugiej części wieczoru usłyszymy IV Symfonię B-dur słynnego wiedeńczyka.  

Wykonawcy:

Mark Bouchkov – skrzypce

Evgeny Bushkov – dyrygent

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej

Program:

Bedřich Smetana - Poemat symfoniczny Wełtawa z cyklu Moja Ojczyzna

Johannes Brahms - Koncert skrzypcowy D-dur op. 77

Ludwig van Beethoven - IV Symfonia B-dur op. 60

Archiwum koncertoweArchiwum Informacji

Strona internetowa Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina zrealizowana w ramach projektu „FŁ100. Stuletnia i nowoczesna Filharmonia Łódzka marką regionalną” współfinansowana przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa.