Październik '21

po wt śr cz pt so nd
27
28
29
30
1
2
3
 
 
 
 
4
5
6
7
8
9
 
 
 
11
12
13
14
17
 
 
 
 
 
18
20
21
24
 
 
 
 
25
27
28
30
31
 
 
 
 
 
Zobacz cały kalendarz >
FILTRUJ KONCERTY
Koncerty symfoniczne
Koncerty muzyki kameralnej
Metropolitan Opera live
Dla dzieci - DUA
Dla dzieci - Odkrywcy muzyki
Dla dzieci - Filharmonia z klasą
Dla dzieci - Baby Boom Bum
Imprezy impresaryjne
Kolory Polski
Koncerty szkolne
Nasłuchiwanie
Odznacz wszystkie
Archiwum koncertoweArchiwum Informacji

Uniwersytecki koncert symfoniczny

9 maja 2014, 19.00

„Najwyższy, wszechmocny i dobry Panie, / Twoje są uwielbienie, chwała, cześć i wszelkie błogosławieństwo” – tak rozpoczyna się Pieśń słoneczna św. Franciszka z Asyżu, najstarszy, bo XIII-wieczny, zabytek poezji w języku włoskim.
Ten kantyk zainspirował Sofię Gubaidulinę, wybitną kompozytorkę współczesną (ur. w 1931 r. w ZSRR), słynącą z inspiracji religijnych i poszukiwania mistycyzmu w muzyce. Ze względu na charakter jej muzyki jest ona zaliczana, wraz z Henrykiem Mikołajem Góreckim, Arvo Pärtem czy Johnem Tavenerem, do twórców nurtu „nowej muzyki religijnej”.
Pieśń słoneczna została zadedykowana wybitnemu wiolonczeliście radzieckiemu Mścisławowi Rostropowiczowi i on też dokonał jej prawykonania w 1998 r. Kompozytorka chciała oddać w muzyce pogodne, radosne usposobienie solisty, stąd jasne brzmienia i żywiołowy, pełen energii przebieg muzycznej akcji, odbiegające od nastroju skupienia i powagi wielu jej utworów. Radość i energia nie oznaczają jednak powierzchowności – aurę mistycyzmu twórczyni osiąga między innymi dzięki nietypowemu składowi wykonawców: wiolonczeli solo, chórowi kameralnemu, czeleście i perkusji.

Przed koncertem wykład wygłosi prof. Wiesław Dębski z katedry Finansów i strategii przedsiębiorstwa Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego.

Wykonawcy:

Ivan Monighetti – wiolonczela

Ivan Monighetti – dyrygent

Dawid Ber – przygotowanie chóru

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej, Chór Mieszany Filharmonii Łódzkiej

 

Program:

Sofia Gubaidulina - Pieśń słoneczna na wiolonczelę, chór kameralny i dwóch perkusistów

Joseph Haydn - Symfonia C-dur nr 82 Niedźwiedź

Archiwum koncertoweArchiwum Informacji

Strona internetowa Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina zrealizowana w ramach projektu „FŁ100. Stuletnia i nowoczesna Filharmonia Łódzka marką regionalną” współfinansowana przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa.