Zobacz cały kalendarz >
FILTRUJ KONCERTY
Koncerty symfoniczne
Koncerty muzyki kameralnej
Metropolitan Opera live
Dla dzieci - DUA
Dla dzieci - Odkrywcy muzyki
Dla dzieci - Filharmonia z klasą
Dla dzieci - Baby Boom Bum
Imprezy impresaryjne
Kolory Polski
Koncerty szkolne
Nasłuchiwanie
Odznacz wszystkie
Archiwum koncertoweArchiwum informacji

Recital organowy

11 kwietnia 2014, 19.00

Dwie pary nowych organów w Sali Koncertowej to wspaniały prezent dla Filharmonii Łódzkiej z okazji jej setnych urodzin. Tę uroczystość będziemy świętować w przyszłym roku, ale już teraz zabrzmi jeden z instrumentów: organy barokowe.
Ogromny projekt budowy dwóch par organów – barokowych i romantycznych – zakończy się pod koniec bieżącego roku. Jako pierwszy zbudowano instrument przeznaczony do wykonawstwa muzyki dawnej; jego elementy powstawały w organmistrzowskiej pracowni niemieckiej firmy Wegschieder, montaż w sali koncertowej rozpoczął się zaś 13 września ubiegło roku. Lada chwila usłyszymy, jak brzmi 1600 piszczałek, połączonych w 37 głosów.
Przy manuałach – tak bowiem fachowo zwą się organowe klawiatury – zasiądzie dwóch wybitnych organistów dwóch pokoleń: Ludger Lohman oraz Krzysztof Urbaniak.
Lohman (ur. w 1954) jest autorem koncepcji połączenia dwóch par organów w Filharmonii Łódzkiej. Ten niemiecki organista to ceniony autorytet w zakresie interpretacji muzyki dawnej i romantycznej. Jest profesorem Staatliche Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Stuttgarcie. Przez ćwierć wieku był też tytularnym organistą stuttgarckiej katedry św. Eberharda.
Urbaniak (ur. w 1984) jest  jednym z konsultantów projektu budowy organów w Filharmonii Łódzkiej. Należy do najbardziej utytułowanych europejskich organistów młodego pokolenia. Jako solista występował na najważniejszych festiwalach organowych w krajach europejskich i w Japonii. Najchętniej koncertuje na organach historycznych. Jest adiunktem w Akademiach Muzycznych w Łodzi i Krakowie.
Skoro zapraszamy Państwa na koncert organów barokowych, zaprezentujemy utwory z tej właśnie epoki. W latach 1600-1750, bo takie daty graniczne baroku w muzyce wyznaczyli historycy, organy odgrywały niezwykle ważną rolę, między innymi jako instrument liturgiczny. Sławą wytrawnego organisty, w tym improwizatora, cieszył się Jan Sebastian Bach. W czasach młodości Bacha za największego mistrza w tym zakresie uważano zaś Dietricha Buxtehudego. 20-letni Bach, chcąc usłyszeć grę tego artysty, wybrał się w 400-kilometrową pieszą podróż  do Lubeki! Nie przypuszczał wówczas, że w przyszłości przerośnie mistrza.
11 kwietnia usłyszymy utwory zarówno Bacha, jak i Buxtehudego. Ponadto w programie znajdą się utwory innych twórców, nie tylko barokowych, takich jak syn Jana Sebastiana – Carl Philipp Emanuel Bach czy romantyk Feliks Mendelssohn-Bartholdy.
 

Wykonawcy:

Ludger Lohmann – organy, Krzysztof Urbaniak – organy

Program:

Dieterich Buxtehude - Toccata F-dur, BuxWV 156

Franz Tunder - Komm, heiliger Geist, Herre Gott

Jan Sebastian Bach - Schüblersche Choräle

Jan Sebastian Bach - Wachet auf, ruft uns die Stimme BWV 645

Jan Sebastian Bach - Wo soll ich fliehen hin BWV 646

Jan Sebastian Bach - Wer nun den lieben Gott lässt walten BWV 647

Jan Sebastian Bach - Meine Seele erhebt den Herren BWV 648

Jan Sebastian Bach - Ach bleib bei uns, Herr Jesu Christ BWV 649

Jan Sebastian Bach - Kommst du nun, Jesu, vom Himmel herunter BWV 650

Jan Sebastian Bach - Toccata C-dur, BWV 566a

Carl Philipp Emanuel Bach - Sonata D-dur, Wq 70/5

Felix Mendelssohn-Bartholdy - Sonata d-moll nr 6, op. 65 na temat chorału Vater unser im Himmelreich

Jan Sebastian Bach - Preludium Es-dur, BWV 552/1

Jan Sebastian Bach - Trio Allein Gott in der Höh’ sei Ehr BWV 676

Jan Sebastian Bach - Fuga Es-dur BWV 552

Archiwum koncertoweArchiwum informacji