Grudzień '21

Zobacz cały kalendarz >
FILTRUJ KONCERTY
Koncerty symfoniczne
Koncerty muzyki kameralnej
Metropolitan Opera live
Dla dzieci - DUA
Dla dzieci - Odkrywcy muzyki
Dla dzieci - Filharmonia z klasą
Dla dzieci - Baby Boom Bum
Imprezy impresaryjne
Kolory Polski
Koncerty szkolne
Nasłuchiwanie
Odznacz wszystkie
Archiwum koncertoweArchiwum Informacji

RECITAL ORGANOWY

14 listopada 2021, 17.00 Kup bilet > Cena: normalny 32 PLN, ulgowy 22 PLN

 

Wykonawcy:
Arvid Gast – organy

 

Program:
J.S. Bach – Preludium i fuga e-moll BWV 548
J.S. Bach – Sonata Es-Dur BWV 525
Ch.-M. Widor – Allegro z VI Symfonii organowej g-moll op. 42 nr 2
A. Nishimura – „Vision in Flames”
M. Duruflé – Sicilienne i Toccata z Suity op. 5

 

Ten recital to podróż przez epoki i style muzyczne. Zabierze w nią niemiecki wirtuoz organów Arvid Gast. Związany jest z Lubeką, gdzie wykłada jako profesor na Uniwersytecie Muzycznym, jest też organistą tytularnym w kościele św. Jakuba. Lubeka to miasto szczególnie istotne dla organistów, tam bowiem większość życia spędził najwybitniej szy przedstawiciel północnoniemieckiej szkoły organowej, Dietrich Buxtehude, który inspirował samego Johanna Sebastiana Bacha. Właśnie utwory Bacha rozpoczną łódzki recital Gasta; zabrzmią Preludium i fuga e-moll BWV 548 oraz Sonata Es-dur BWV 525. Sześć sonat organowych z późnych lat 20 XVIII wieku zalicza się do największych arcydzieł organowych tego kompozytora. Johann Forkel, biograf Bacha, uważał, że „niemożliwym jest opisać w pełni ich piękno. Zostały napisane, gdy kompozytor był w pełni swej dojrzałości i można je uznać za jego najważniejsze dzieło tego gatunku”. Francuską szkołę organową reprezentuje
twórczość Charlesa-Marie Widora oraz Maurice’a Duruflé. Muzyka współczesna jest obecna w programie dzięki utworowi japońskiego kompozytora Akiry Nishimury. Na jego twórczość istotny wpływ wywierają teorie kosmologiczne oraz studia nad azjatycką muzyką ludową.

 

Fot. Gallandi Berlin

Archiwum koncertoweArchiwum Informacji

Strona internetowa Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina zrealizowana w ramach projektu „FŁ100. Stuletnia i nowoczesna Filharmonia Łódzka marką regionalną” współfinansowana przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa.