Listopad '22

po wt śr cz pt so nd
31
1
2
3
4
5
6
 
 
 
 
7
8
9
10
13
 
 
 
 
14
16
17
 
 
 
21
22
24
 
 
 
28
1
2
3
4
 
 
 
 
 
Zobacz cały kalendarz >
FILTRUJ KONCERTY
Koncerty symfoniczne
Koncerty muzyki kameralnej
Metropolitan Opera live
Dla dzieci - DUA
Dla dzieci - Odkrywcy muzyki
Dla dzieci - Filharmonia z klasą
Dla dzieci - Baby Boom Bum
Imprezy impresaryjne
Kolory Polski
Koncerty szkolne
Nasłuchiwanie
Odznacz wszystkie
Archiwum koncertoweArchiwum informacji

RECITAL FORTEPIANOWY

200 LAT POLSKIEGO ROMANTYZMU

12 listopada 2022, 19.00 Kup bilet > Ceny biletów od 32 PLN do 45 PLN

Wykonawca:
Łukasz Krupiński – fortepian

 

Prowadzenie koncertu: Róża Światczyńska (Polskie Radio)

 

Program:
Ignacy Jan Paderewski – Nokturn op. 16 nr 4 [4’]
Fryderyk Chopin:
Ballada As-dur op. 47 [8’]
Ballada f-moll op. 52 [11’]
Nokturn H-dur op. 62 nr 1 [7’]
Nokturn E-dur op. 62 nr 2 [6’]
Walc Es-dur op. 18 [5’]
Walc cis-moll op. 64 nr 2 [4’]
Scherzo b-moll op. 31 [10']

 

Ignacy Jan Paderewski, jeden z najwybitniejszych pianistów wszechczasów, był wielkim admiratorem i popularyzatorem muzyki Fryderyka Chopina. Walczył przy tym o to, by nie zniekształcać Chopinowskich arcydzieł – nie było to oczywiste w czasach, gdy nawet pierwszorzędni pianiści „redagowali” utwory geniusza. Paderewski był także inicjatorem i jednym z redaktorów wydania dzieł wszystkich Chopina opartego na rękopisach. Sama twórczość kompozytorska wielkiego wirtuoza wielokrotnie nawiązuje do tradycji chopinowskiej. Pod względem artystycznym daleko jej, rzecz jasna, do wizjonerskiego dorobku Chopina, ale przecież stanowi dla niego naturalny kontekst w wymiarze narodowym i historycznym.

Sobotni, wciąż jeszcze odświętny, wieczór w Filharmonii Łódzkiej otworzy zatem muzyka jednego z ojców naszej niepodległości i premiera polskiego rządu. Pozostałą jego część wypełnią utwory Chopina – dwie ballady, epicko-dramatyczne „poematy fortepianowe”; nokturny, fortepianowe „pieśni nocy” inspirowane włoskim bel canto; a także pierwszy i przedostatni z opusowanych walców, o których Robert Schumann pisał: „arystokratyczność od pierwszej do ostatniej nuty”.

Utwory Paderewskiego i Chopina wykona Łukasz Krupiński, zwycięzca VII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w San Marino i półfinalista XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w 2015 roku. Od 2020 roku należy do grona Artystów Steinwaya, wśród których są m.in. Marta Argerich, Krystian Zimerman i Maurizio Pollini, a w przeszłości znajdował się na niej Artur Rubinstein. 

 

 

Łukasz Krupiński, fot. Bruno Fidrych, archiwum Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena

Archiwum koncertoweArchiwum informacji

Strona internetowa Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina zrealizowana w ramach projektu „FŁ100. Stuletnia i nowoczesna Filharmonia Łódzka marką regionalną” współfinansowana przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa.