Kwiecień '24

po wt śr cz pt so nd
1
2
3
4
5
6
7
 
 
 
 
 
8
9
10
11
14
 
 
 
 
 
15
17
18
 
 
 
22
24
 
 
29
30
1
2
3
4
5
 
 
 
 
 
 
 
Zobacz cały kalendarz >
FILTRUJ KONCERTY
Koncerty symfoniczne
Koncerty muzyki kameralnej
Metropolitan Opera live
Dla dzieci - DUA
Dla dzieci - Odkrywcy muzyki
Dla dzieci - Filharmonia z klasą
Dla dzieci - Baby Boom Bum
Imprezy impresaryjne
Kolory Polski
Koncerty szkolne
Nasłuchiwanie
Odznacz wszystkie
Archiwum koncertoweArchiwum informacji

POSTLUDIUM 23. „KOLORÓW POLSKI”

20 sierpnia 2022, 18.00

KORCZEW, kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej Dziewicy i Męczennicy, 98-220 Korczew 4A

 

Wykonawcy:
Polish Violin Duo w składzie: Marta Gidaszewska oraz Robert Łaguniak – skrzypce

 

Program:
R. Twardowski – Sonatina na dwoje skrzypiec
B. Bartók – 44 Duety na dwoje skrzypiec (wybór)
H. Wieniawski – Kaprysy op. 18 nr 1 i 3
G. Bacewicz – Duety na tematy ludowe na dwoje skrzypiec
A. Derecskei – Mała suita na dwoje skrzypiec
A. Igudesman – „Celtic & More” („Danny Boy”, „Morrison’s Jig”, „Irish Stew in the Morning”)
G. Barta – Lied ohne Worte
J. Feld – Sonatina na dwoje skrzypiec (fragment)
M. Rózsa – Sonata na dwoje skrzypiec op. 15a
A. Derecskei – „Balkanoid”
M. McLean – Czardasz

 

Wstęp wolny

 

Duet skrzypcowy to dziś rzadkość – w czasach wielkich sal koncertowych tego rodzaju repertuar odszedł w niepamięć. Popularny był natomiast w drugiej połowie XVIII wieku i w stuleciu następnym, epoce domowego muzykowania. Bo granie w duecie to zajęcie bardzo prywatne, wręcz intymne, dlatego wykonawcy grali bardziej dla własnej przyjemności niż dla słuchaczy. Skrzypcowa literatura duetowa jest niezwykle bogata: począwszy od znanych, i do dziś czasami grywanych, zbiorów duetów skrzypcowych Michaela Haydna i Wolfganga Amadeusa Mozarta, przez duety „małych mistrzów” takich jak Ignaz Pleyel czy Alessandro Rolla, po Kaprysy op. 18 Henryka Wieniawskiego, które – mało kto o tym pamięta – oryginalnie mają akompaniament drugich skrzypiec. XX-wiecznym echem dawnej popularności duetu skrzypcowego jest zbiór genialnych miniatur Béli Bartóka. 44 Duety skrzypcowe, oparte na melodiach pieśni i tańców z Europy Wschodniej, kompozytor stworzył jako utwory dydaktyczne, jednak zyskały dużą popularność również jako repertuar koncertowy. Sporo duetów skrzypcowych odnaleźć można również w twórczości polskich kompozytorów XX wieku na czele z Grażyną Bacewicz, znakomitą skrzypaczką, która – podobnie jak Bartók – lubiła inspirować się folklorem. Zabawą z ludowymi konwencjami muzycznymi są z kolei serie duetowe Alekseya Igudesmana, popularnego na świecie rosyjsko-niemieckiego skrzypka, kompozytora i aktora. Igudesman wykonywał je m.in. z Gidonem Kremerem, Julianem Rachlinem czy Janine Jansen.

Specjalnie na Kolory Polski barwny program duetowy przygotował poznański Polish Violin Duo, czołowy tego rodzaju zespół w naszym kraju, który powstał w 2014 roku. Artyści mają na swoim koncie blisko 200 nagród zdobytych w konkursach w Polsce i na świecie. Prowadzą ożywioną działalność koncertową – w tym roku występować będą w Chinach i we Francji, gdzie podczas 15 recitali w najbardziej prestiżowych salach koncertowych zagrają zapomniane dzieła kompozytorów polskich. Planują też wydanie płyty z tym repertuarem – będzie to drugi album po płycie z utworami Joachima Kaczkowskiego. W 2020 roku Polish Violin Duo był nominowany do nagrody „Koryfeusz Muzyki Polskiej” w kategorii „Odkrycie Roku”.

Muzyka skrzypcowa w ramach postludium Kolorów Polski zabrzmi w kameralnym, drewnianym kościele pw. św. Katarzyny w Korczewie z 1729 roku, utrzymanym w stylu barokowym. To druga świątynia w tej wsi – pierwsza została zniszczona w czasie najazdu szwedzkiego – której początki sięgają XIII stulecia. Warto zwrócić uwagę na oryginalne wyposażenie kościoła z wieków XVII i XVIII: ołtarz główny, ołtarze boczne oraz krucyfiks. W ołtarzu głównym umieszczone jest rzeźbione tabernakulum z pierwszej połowy XVII wieku, na którym namalowane zostały postacie czterech ewangelistów. Zdewastowana w czasie II wojny światowej świątynia dziś jest pięknie odremontowana dzięki funduszom unijnym.

 

Polish Violin Duo, fot. z archiwum zespołu

Archiwum koncertoweArchiwum informacji