Zobacz cały kalendarz >
FILTRUJ KONCERTY
Koncerty symfoniczne
Koncerty muzyki kameralnej
Metropolitan Opera live
Dla dzieci - DUA
Dla dzieci - Odkrywcy muzyki
Dla dzieci - Filharmonia z klasą
Dla dzieci - Baby Boom Bum
Imprezy impresaryjne
Kolory Polski
Koncerty szkolne
Nasłuchiwanie
Odznacz wszystkie
Archiwum koncertoweArchiwum informacji

„Pokój jej cieniom” – Brzeźnio k. Sieradza

25 lipca 2015, 19.00 Brzeźnio k. Sieradza, kościół pw. św. Idziego

„Pokój jej cieniom”, najnowszy album zespołu Trzy Dni Później, ukazał się we wrześniu 2014. Zawiera własne i zebrane impresje muzyczne, w tym autorskie utwory nawiązujące do twórczości Anne Louise Karsch i Ester Golan, które autorki zadedykowały swoim babciom: „Ich niełatwe losy nauczyły nas, jak ze spokojem wypatrywać światła”. Podczas koncertu w Brzeźniu słuchacze będą mogli projekt poznać bliżej i wybrać się w intrygującą muzyczną podróż kilkadziesiąt, a nawet kilkaset lat wstecz...

W programie wieczoru są m.in. ludowe kołysanki z rzeszowskiego i lubelskiego („Oj lulaj”, „Uśnijże”), a także autorskie utwory bazujące na twórczości Anne Louise Karsch („Anne -Ogień”, „Anne-Ziemia”) oraz Ester Golan ( „Ester-Woda”, „Ester- Powietrze”). Projekt ukazuje wielokulturowość definiującą Dolny Śląsk, z którego pochodzą wokalistki zespołu. Anne Louise Karsch to żyjąca w XVIII wieku w Świebodzinie poetka oświeceniowa, zwana „pruską Safoną”, pierwsza rozwiedziona Niemka i pierwsza, która utrzymywała się z własnej twórczości literackiej. Z kolei rodzice Ester Golan, Żydówki, która urodziła się w Głogowie, zginęli w Holokauście.

„Napisać, że ten koncert jest o kobietach byłoby sporym uproszczeniem. Może to wszystko mógłby też spotkać na swojej drodze mężczyzna. Więc to będzie o człowieku, który dokonuje wyboru w czasach, które temu nie sprzyjają. Będzie o Anne, która zupełnie świadomie zrezygnowała ze spokoju, którego gwarantem w jej czasach było małżeństwo. Wybrała wolność rozumianą we wszelakich aspektach. Tych wielkich, historycznych, i tych niewidocznych, których nie sposób odnaleźć na mapie. Będzie o Ester, która wybrała pamięć o dziecięcych spacerach nad Odrą, chociaż ze względu na czasy, w których pojawiła się na świecie, mogłaby zapamiętać coś zupełnie innego... Rzeczywistość, którą opisujemy podczas koncertu, widziana również ich oczami, to próba uratowania ponadczasowego świata, w którym człowieka nie definiuje jego narodowość, pochodzenie czy status społeczny, ale działania, jakie podejmuje, aby ocalić człowieczeństwo w sobie oraz w innych” – mówią artystki.

Kolejne odsłony historii bohaterek tej niezwykłej opowieści będą nas prowadzić przez obszary różne muzycznie – odnajdziemy klimaty subtelne i eteryczne, ale również ostrzejsze, niemal noise’owe. Uwagę przyciągną też pojawiające się tu i ówdzie, wygenerowane elektronicznie, szamańskie bębny i wyeksponowane partie altówki, a całości dopełnią oryginalne projekcje multimedialne autorstwa Piotra Wierzbickiego i Damiana Styrny.

NA TEN KONCERT MOŻNA WYBRAĆ SIĘ Z WYCIECZKĄ - SZCZEGÓŁY 

Wykonawcy:
Trzy Dni Później w składzie: Marta Piwowar – głos, Joanna Piwowar-Antosiewicz – głos, elektronika, Marta Groffik-Perchel – głos, Paweł Odorowicz – altówka, elektronika, Piotr Wierzbicki – projekcje multimedialne

 

Archiwum koncertoweArchiwum informacji