Lipiec '24

Zobacz cały kalendarz >
FILTRUJ KONCERTY
Koncerty symfoniczne
Koncerty muzyki kameralnej
Metropolitan Opera live
Dla dzieci - DUA
Dla dzieci - Odkrywcy muzyki
Dla dzieci - Filharmonia z klasą
Dla dzieci - Baby Boom Bum
Imprezy impresaryjne
Kolory Polski
Koncerty szkolne
Nasłuchiwanie
Odznacz wszystkie
Archiwum koncertoweArchiwum informacji

„Pieśni miłością pisane” – Sulejów

15 sierpnia 2015, 19.30 Sulejów, klasztor oo. Cystersów, ul. Opacka 13

„Zatrzymajcie się na chwilę – zachęcają muzycy Fleurdelis, którzy wystąpią w Sulejowie. –Usiądźcie, aby poznać pieśń pisaną przez miłość. Wsłuchajcie się w dźwięki przeszłości, posłuchajcie wędrownych grajków, pijanych życiem podróżników, którzy z niejednego gara jedli, niejedno od ludzi słyszeli i niejedno wam opowiedzą muzyką i słowem!”

Liderka zespołu – Wanda Laddy – jest wokalistką, instrumentalistką, kompozytorką i aranżerką specjalizującą się w muzyce dawnej, współczesnej i folkowej. Ma w dorobku wiele nagród, w tym Fryderyka, którego z zespołem IL Canto otrzymała za „Psalmy” Mikołaja Gomółki. Współpracowała z wieloma artystami i zespołami: poza wspomnianym IL Canto, także takimi jak Open Folk, Dancerye, Concerto Polacco, Ars Nova, Dekameron, Camerata Cracovia, Warszawska Opera Kameralna czy Teatr 38. We Fleurdelis towarzyszą jej Paulina Koszewska (flet renesansowy, śpiew, tubka z pszenicą), Miłosz Sienkiewicz – bouzouki irlandzkie, bęben, śpiew, oraz Jędrzej Sienkiewicz – raabab kashgar, bęben.

Ze względu na datę – 15 sierpnia katolicy obchodzą święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (według dogmatu po zakończeniu swojego ziemskiego życia została z ciałem i duszą wzięta do wiecznej chwały) – koncert w cysterskim opactwie będzie dedykowany tej właśnie postaci. „Jest ona kobiecym uosobieniem miłości szczęśliwej, bolesnej i chwalebnej. Tego dnia zwróćmy się do niej zatem jak do prawdziwej kobiety treścią średniowiecznej liryki miłosnej trubadurów, truwerów i minnesingerów, słowami anonimowych polskich pieśni maryjnych, a także pieśni ze zbioru Cantigas de Santa Maria – piszą artyści w zapowiedzi koncertu. – Jedzmy, pijmy i radujmy się miłością. Zatańczmy na jej cześć”.
 

NA TEN KONCERT MOŻNA WYBRAĆ SIĘ Z WYCIECZKĄ - SZCZEGÓŁY 


Wykonawcy:
Wanda Laddy – śpiew, hrotta, raabab kashgar, bęben;
oraz zespół Fleurdelis w składzie: Paulina Koszewska – flet renesansowy, śpiew, tubka z pszenicą; Miłosz Sienkiewicz – bouzouki irlandzkie, bęben, śpiew; Jędrzej Sienkiewicz – raabab kashgar, bęben

 

Wydarzenia towarzyszące:

  • V Średniowieczna Biesiada Rodzinna na Podklasztorzu
    zorganizowana przez Miejski Ośrodek Kultury w Sulejowie i Urząd Miejski w Sulejowie. Przyjadą bractwa rycerskie, będzie można obejrzeć konny pojedynek rycerski, uczestniczyć w weselu (jadło i tańce), zrobić zakupy na straganach przygotowanych przez kupców. Odważni mogą spróbować swoich sił w łucznictwie, kusznictwie i walce na miecze – od 14.00

 

Archiwum koncertoweArchiwum informacji