Wrzesień '21

po wt śr cz pt so nd
30
31
1
2
3
4
5
 
 
 
 
 
 
 
6
7
8
9
10
12
 
 
 
 
 
 
13
14
15
16
18
19
 
 
 
 
 
 
20
21
22
23
25
 
 
 
 
 
27
28
29
30
1
2
3
 
 
 
 
 
 
 
Zobacz cały kalendarz >
FILTRUJ KONCERTY
Koncerty symfoniczne
Koncerty muzyki kameralnej
Metropolitan Opera live
Dla dzieci - DUA
Dla dzieci - Odkrywcy muzyki
Dla dzieci - Filharmonia z klasą
Dla dzieci - Baby Boom Bum
Imprezy impresaryjne
Kolory Polski
Koncerty szkolne
Nasłuchiwanie
Odznacz wszystkie
Archiwum koncertoweArchiwum Informacji

PASYJNY RECITAL ORGANOWY

9 kwietnia 2017, 17.00 Kup bilet > Ceny biletów: normalny 32 PLN, ulgowy 22 PLN

Zapraszamy na recital znanej organistki, Hanny Dys. Adiunkt na Wydziale Instrumentalnym gdańskiej Akademii Muzycznej, ukończyła studia w klasie organów prof. Romana Peruckiego gdańskiej Akademii Muzycznej oraz Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu, w klasie organów prof. Wolfganga Zerera, gdzie otrzymała dyplom z wyróżnieniem. Stypendystka m.in. Brahms Stiftung, Stypendium dla Twórców Kultury oraz Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Laureatka i uczestniczka konkursów międzynarodowych. Odbyła liczne kursy mistrzowskie w wielu krajach europejskich m. in. u prof. J. Laukvika, prof. L. Ghielmi, prof. O. Latry, prof. D. Rotha, K. Bine Bryndorf. W 2009 roku uzyskała stopień doktora w zakresie sztuki muzycznej, a w 2016 roku stopień doktora habilitowanego. Prowadzi klasę organów w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej w Gdańsku. Jej uczniowie i studenci są laureatami konkursów organowych w kraju i za granicą. Prowadzi ożywioną działalność koncertową, zarówno jako solistka jak i kameralistka, jest jurorem konkursów organowych. Występowała na festiwalach muzyki organowej w Polsce i niemal w całej Europie (m.in. Włochy, Finlandia, Rosja, Niemcy, Francja, Mołdawia, Hiszpania). W swojej działalności koncertowej propaguje polską muzykę organową, m.in. nagrała w ramach przewodu habilitacyjnego płytę monograficzną z dziełami Mieczysława Surzynskiego. Ma na swoim koncie współpracę z wybitnymi dyrygentami i muzykami, m. in. Sir Nevilem Marrinerem, Kaiem Bumanem, Massimiliano Caldim, Friederem Berniusem, Łukaszem Borowiczem, Pawłem Skałubą, Iwoną Hossą. W swoim dorobku posiada nagrania solowe oraz kameralne. Dwukrotnie nominowana do nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców Kultury. Prezentuje organy Katedry Oliwskiej.

O repertuarze recitalu mówi Hanna Dys:
Program koncertu obejmuje utwory związane z okresem pasyjnym. Zabrzmią bardzo różnorodne formy, m.in. preludium i fuga, ciacciona, temat z wariacjami, a także refleksyjne w nastroju opracowania chorałów wielkopostnych. Koncert rozpoczyna się dramatycznym w charakterze Preludium h-moll J.S. Bacha i kończy się w tonacji H-dur Chorałem C. Francka. W tonacji h-moll Bach skomponował Pasję wg św. Mateusza, była ona często wykorzystywana do tworzenia dzieł o podniosłym i dramatycznym charakterze (np. Msza h-moll J.S. Bacha). Związana jest również z okresem pasyjnym. W I części koncertu pojawi się muzyka barokowa J.S. Bacha oraz D. Buxtehudego, część pierwszą koncertu zwieńczy piękny i podniosły w charakterze finał z Pasji Mateuszowej J.S. Bacha w romantycznym opracowaniu na organy Ch.M. Widora.
W II części koncertu zabrzmi muzyka romantyczna – Choral varie wybitnego polskiego kompozytora M. Surzyńskiego, czyli wariacje na temat polskiej pieśni wielkopostnej „Jezu Chryste Panie miły”, a także cz. III powstałej w 1924 roku Symfonii-Passion Marcela Dupré. W III części, „Ukrzyżowanie”, cierpienie i męka Chrystusa pokazane są za pomocą poszczególnych motywów, powtarzanych uporczywie w różnych głosach. Dodatkowo surowa registracja na początku utworu podkreśla pasyjny nastrój dzieła. Motyw cierpienia pojawia się już na początku utworu jako opadający motyw w partii pedału. Ukrzyżowanie przedstawione jest za pomocą synkopowanych akordowych motywów, które powtarzane wielokrotnie narastają w siłę i dynamikę do pełnej kulminacji w połowie utworu. Utwór kończy się bardzo spokojnie, cytatem wielkopostnej pieśni „Stabat Mater Dolorosa”. Koncert wieńczy wspaniały Chorał h-moll C. Francka, jeden z ostatnich utworów kompozytora (1890).
                                                                                                                                                                                                                                 

Program:

Johann Sebastian Bach – Preludium i fuga h-moll BWV 544

Dietrich Buxtehude – Chorał „Ach Gott und Herr” BuxWV 177

Dietrich Buxtehude – Chaconne c-moll BuxWV 159

Johann Sebastian Bach – Chorał „O Mensch bewein dein Sünde gross” BWV 622

Johann Sebastian Bach/Charles-Marie Widor – Mattheus -Final (finał z Pasji wg św. Mateusza BWV 244)

---

Mieczysław Surzyński – Choral varie op. 50

Johannes Brahms – Chorał „Herzliebster Jesu” op. 122

Marcel Dupré – Symphonie-Passion - cz. III Crucifixion

Cesar Franck – II Chorał h-moll

Wykonawcy:

Hanna Dys – organy

Archiwum koncertoweArchiwum Informacji

Strona internetowa Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina zrealizowana w ramach projektu „FŁ100. Stuletnia i nowoczesna Filharmonia Łódzka marką regionalną” współfinansowana przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa.