Grudzień '21

Nasłuchiwanie
Odznacz wszystkie

OD TRENU DO LACRIMOSY – KONCERT ORATORYJNY

26 listopada 2021, 19.00 Kup bilet > Cena: nawa główna 35 PLN, nawa boczna 25 PLN

Kościół ewangelicko-augsburski św. Mateusza, Łódź, ul. Piotrkowska 279/283

Iwona Hossa – sopran
Paweł Przytocki – dyrygent
Irina Bogdanovich – przygotowanie chóru
Orkiestra Symfoniczna i Chór FŁ

W programie koncertu utwory K. Pendereckiego:

Stabat Mater na trzy chóry mieszane a cappella
„Tren – Ofiarom Hiroszimy” na orkiestrę smyczkową
„Przebudzenie Jakuba” na orkiestrę
Adagietto z „Raju utraconego” na orkiestrę
„Powiało na mnie morze snów...” – Pieśni zadumy i nostalgii (wybór):
   „Pod jednym drzewem niezbadanym” (B. Leśmian)
   „Prośba o wyspy szczęśliwe” (K.I. Gałczyński)
   „Jeśli Cię zapomnę, walcząca Warszawo” (A. Wat)
De profundis (Psalm 129) z „Siedmiu bram Jerozolimy”
VIII Symfonia „Lieder der Vergänglichkeit” (Pieśni przemijania) – wybór pieśni:
   „Sag' ich's euch, geliebte Bäume?” (J.W. von Goethe)
   „Im Nebel” (H. Hesse)
   „Vergänglichkeit” (H. Hesse)
Lacrimosa z „Polskiego Requiem” na sopran solo, chór mieszany i orkiestrę

Prowadzenie koncertu: Małgorzata Janicka-Słysz

Krzysztof Penderecki, jeden z najwybitniejszych kompozytorów współczesnych, zmarł 29 marca ubiegłego roku – w pierwszych tygodniach światowej pandemii koronawirusa. Okoliczności nie pozwoliły na zorganizowanie oficjalnych uroczystości pogrzebowych (mają się odbyć w 2022 roku) ani na uczczenie pamięci Mistrza poprzez to, co najbardziej kochał: muzykę wykonywaną na żywo. Dopiero teraz Filharmonia Łódzka może oddać hołd wielkiemu artyście. Koncert rozpocznie słynny „Tren – Ofiarom Hiroszimy”, niespełna dziewięciominutowy, sonorystyczny utwór, który 26-letniemu kompozytorowi otworzył drzwi do światowej kariery. Na zakończenie zabrzmi „Lacrimosa” z Polskiego Requiem, nawiązującego do bogatej tradycji tego gatunku zarówno w zakresie układu tekstów, stylów epok minionych, jak i symboliki śmierci. Te ramy podkreślają to, co w twórczości Pendereckiego najważniejsze: z jednej strony odwagę twórczego eksperymentowania i wyobraźnię nieskrępowaną zwyczajem, z drugiej zaś szacunek dla tradycji i osadzenie w istotnej dla sztuki tematyce zdarzeń ostatecznych. Dzieła stanowić będą klamrę dla innych utworów Mistrza. Solistką będzie Iwona Hossa, Chór i Orkiestrę FŁ poprowadzi dyrektor artystyczny FŁ Paweł Przytocki.

Chór Filharmonii Łódzkiej, fot. Marcin Stępień
Paweł Przytocki, fot. Jerzy Maciej Koba