NASŁUCHIWANIE

Prowadzenie:
Agata Kwiecińska

Karol Szymanowski – „Źródło Aretuzy” z cyklu „Mity” op. 30 [5']
Johannes Brahms – I Sonata skrzypcowa G-dur op. 78 (cz. 1 Vivace ma non troppo) [11']
Henryk Wieniawski – Fantazja na tematy z opery Charlesa Gounoda „Faust” op. 20 [15']

Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu jest dla polskich skrzypków niczym rytuał przejścia. Trzeba startować i pokazać się od najlepszej strony, a najlepiej wygrać.

W tegorocznym Konkursie najwyżej ocenionym polskim uczestnikiem był Wojciech Niedziółka. W Nasłuchiwaniu spotkamy się z 19-letnim skrzypkiem, jego profesorem Łukaszem Błaszczykiem i Michałem Francuzem, pianistą, który towarzyszył mu podczas przesłuchań konkursowych.

Spróbujemy poszukać odpowiedzi na pytania: Czy naprawdę trzeba startować w konkursach? Co szczególnego ma w sobie poznański Wieniawski? Jak nie ulec presji, będąc polskim uczestnikiem? A także… posłuchamy muzyki granej na żywo przez Wojciecha Niedziółkę i Michała Francuza.

Zapraszam do sali kameralnej Filharmonii Łódzkiej

Agata Kwiecińska

Wojciech Niedziółka, fot. z archiwum artysty