Wrzesień '21

po wt śr cz pt so nd
30
31
1
2
3
4
5
 
 
 
 
 
 
 
6
7
8
9
10
12
 
 
 
 
 
 
13
14
15
16
18
19
 
 
 
 
 
 
20
21
22
23
25
 
 
 
 
 
27
28
29
30
1
2
3
 
 
 
 
 
 
 
Zobacz cały kalendarz >
FILTRUJ KONCERTY
Koncerty symfoniczne
Koncerty muzyki kameralnej
Metropolitan Opera live
Dla dzieci - DUA
Dla dzieci - Odkrywcy muzyki
Dla dzieci - Filharmonia z klasą
Dla dzieci - Baby Boom Bum
Imprezy impresaryjne
Kolory Polski
Koncerty szkolne
Nasłuchiwanie
Odznacz wszystkie
Archiwum koncertoweArchiwum Informacji

Muzyka w walizce. Podróże z walcem i na koniach. - Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie

12 czerwca 2016, 18.00

Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec (Amfiteatr na terenie skansenu)

 

Muzyka w walizce. Podróże z walcem i na koniach.
Stulecie Orkiestry - Dogrywka!

 

Wykonawcy:
Grohman Orchestra

 

„Uroda naddunajskiej przyrody”, „pogodna atmosfera mieszczaństwa wiedeńskiego” – tak muzyczny klimat Straussowskich walców określał polski muzykolog, Józef Reiss. Właśnie tych najbardziej znanych, radosnych, a czasem sentymentalnych kompozycji obu Straussów (ojca i syna) będzie mogła posłuchać publiczność Festiwalu „Muzyka Zaklęta w Drewnie” w wykonaniu Grohman Orchestra. Kilkunastu muzyków tworzących orkiestrę to głównie liderzy poszczególnych grup instrumentów Orkiestry Filharmonii Łódzkiej. Zespół prowadzi koncertmistrz Orkiestry FŁ Tomasz Gołębiewski. Nazwa orkiestry pochodzi od nazwiska Henryka Grohmana (1862-1939) – łódzkiego fabrykanta, który był hojnym mecenasem wielu artystów i miłośnikiem sztuki (kolekcjonował egzotyczne instrumenty, miał oryginalne skrzypce Stradivariusa, a w jego domu gościł m.in. Ignacy Jan Paderewski). Orkiestra zainspirowana została tradycją rodziny Straussów i zespołów cesarskiego Wiednia. To właśnie Straussowie prowadzili wówczas najpopularniejszą orkiestrę w Europie. Zespół, założony przez Johanna Straussa – ojca, dzięki melodyjnym kompozycjom swego szefa, zyskał tak wielkie powodzenie, że nie był w stanie sprostać wszystkim propozycjom koncertowym, które mu składano. Koncert w Nadwiślańskim Parku Etnograficznym inauguruje 10. edycję Festiwalu „Muzyka Zaklęta w Drewnie”, organizowanego przez Małopolską Organizację Turystyczną.

W programie koncertu: muzyka cesarskiego Wiednia, m.in. walce i polki Johanna Straussa (ojca i syna), walc z filmu „Ziemia Obiecana” Wojciecha Kilara; muzyka filmowa Krzesimira Dębskiego („Szarża jazdy polskiej” i „Pieśń Heleny” z filmu „Ogniem i mieczem”; „Na koniach”; „Trojak jubileuszowy”, „Country in E”).

 

 

Archiwum koncertoweArchiwum Informacji

Strona internetowa Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina zrealizowana w ramach projektu „FŁ100. Stuletnia i nowoczesna Filharmonia Łódzka marką regionalną” współfinansowana przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa.