Wrzesień '21

po wt śr cz pt so nd
30
31
1
2
3
4
5
 
 
 
 
 
 
 
6
7
8
9
10
12
 
 
 
 
 
 
13
14
15
16
18
19
 
 
 
 
 
 
20
21
22
23
25
 
 
 
 
 
27
28
29
30
1
2
3
 
 
 
 
 
 
 
Zobacz cały kalendarz >
FILTRUJ KONCERTY
Koncerty symfoniczne
Koncerty muzyki kameralnej
Metropolitan Opera live
Dla dzieci - DUA
Dla dzieci - Odkrywcy muzyki
Dla dzieci - Filharmonia z klasą
Dla dzieci - Baby Boom Bum
Imprezy impresaryjne
Kolory Polski
Koncerty szkolne
Nasłuchiwanie
Odznacz wszystkie
Archiwum koncertoweArchiwum Informacji

MONIUSZKO? MONIUSZKO!

LIPCE REYMONTOWSKIE Centrum Reymontowskie – Zagroda Ludowa, ul. Wiatraczna 10 – scena plenerowa

10 sierpnia 2019, 17.00

Prezentowanie najpiękniejszych kart muzycznej twórczości Stanisława Moniuszki w Lipcach Reymon­towskich ma wręcz symboliczne znaczenie. Już za życia ojca polskiej opery narodowej jego muzyka, a zwłaszcza pieśni, trafiała bezpośrednio pod strzechy. Moniuszko był z tego dumny, upatrując głę­boki sens w komponowaniu takich melodii, które mogły być słuchane i śpiewane przez najszersze społeczne kręgi.
W naszych czasach, aby rozkoszować się jego kompozycjami, nabywamy nagrania płytowe, odwie­dzamy teatry operowe i słuchamy koncertów. Toteż należy uznać za niezwykle cenne inicjatywy coraz liczniejszego docierania zespołów muzycznych z prezentacjami repertuaru polskiego, często do odda­lonych od muzycznych centrów miejscowości.
Marzeniem wszystkich solistów i muzyków prezentujących repertuar Moniuszkowski przed mieszkań­cami Lipiec Reymontowskich oraz gośćmi przybyłymi z innych miejscowości jest wywołanie wrażenia artystycznego na tyle silnego, by obudzić potrzebę częstszego kontaktu z muzyką poprzez radio, tele­wizję, ale przede wszystkim wyprawy do sal koncertowych i operowych, dla obejrzenia i posłuchania „Halki”, „Strasznego dworu”, „Hrabiny”, „Flisa”, „Verbum nobile”, „Parii”, pieśni i utworów religijnych.
Zadaniem polskich artystów jest, aby muzyka narodowa docierała do wszystkich kolejnych pokoleń rodaków, nie tylko z okazji Moniuszkowskich rocznic, jak obecnie, w dwusetlecie urodzin jakże bliskiego naszym sercom kompozytora.

Sławomir Pietras

 

Wykonawcy:
Sławomir Pietras – prowadzenie/scenariusz
Karolina Wieczorek – sopran
Marek Szymański – tenor
Arkadiusz Anyszka – baryton
Marian Kępczyński – bas
Agnieszka Nagórka – dyrygent
Mariusz Lewy – przygotowanie chóru
Poznańska Orkiestra Festiwalowa
Chór dla (nie)opornych
Mariusz Lewy – przygotowanie chóru

 

W programie m.in. fragmenty z oper Hrabina, Straszny Dwór, Halka, Verbum Nobile oraz popularne pieśni Stanisława Moniuszki

 

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE
- kiermasz rękodzieła, potrawy kuchni regionalnej (KGW w Lipcach Reymontowskich, m.in. pierogi, barszcz lipiecki, wiejski chleb, ciasto drożdżowe) /15.30
- loteria fantowa GOKSiR /18.30
- występ zespołu działającego przy GOKSiR /19.30
- zabawa ludowa

 

Trasa wycieczki:
Łódź – Skierniewice – Lipce Reymontowskie – Łódź.
Wyjazd o godz. 8.30
Więcej informacji na stronie ROTWŁ

Archiwum koncertoweArchiwum Informacji

Strona internetowa Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina zrealizowana w ramach projektu „FŁ100. Stuletnia i nowoczesna Filharmonia Łódzka marką regionalną” współfinansowana przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa.