Wrzesień '21

po wt śr cz pt so nd
30
31
1
2
3
4
5
 
 
 
 
 
 
 
6
7
8
9
10
12
 
 
 
 
 
 
13
14
15
16
18
19
 
 
 
 
 
 
20
21
22
23
25
 
 
 
 
 
27
28
29
30
1
2
3
 
 
 
 
 
 
 
Zobacz cały kalendarz >
FILTRUJ KONCERTY
Koncerty symfoniczne
Koncerty muzyki kameralnej
Metropolitan Opera live
Dla dzieci - DUA
Dla dzieci - Odkrywcy muzyki
Dla dzieci - Filharmonia z klasą
Dla dzieci - Baby Boom Bum
Imprezy impresaryjne
Kolory Polski
Koncerty szkolne
Nasłuchiwanie
Odznacz wszystkie
Archiwum koncertoweArchiwum Informacji

„Metropolis”, improwizacje – Wieczór multimedialny

27 listopada 2018, 19.00 Kup bilet > Ceny biletów: normalny 32 PLN, ulgowy 22 PLN

Zapraszamy do Filharmonii Łódzkiej na wieczór multimedialny: recital organowy połączony z pokazem filmowym i wernisażem wystawy.
Należący do klasyki kina niemego film „Metropolis” (1927) w reż. Fritza Langa to ponura wizja miasta przyszłości, w którym dla wąskiej, uprzywilejowanej grupy intelektualistów (mózg) pracują w podziemiach zastępy robotników (ręce). Panujący status quo przerywa jednak miłość dwojga młodych ludzi. Filmem, wpisanym na listę UNESCO „Pamięć świata”, wielokrotnie inspirowali się artyści kultury masowej oraz współczesnej muzyki pop i rock.

Tworzoną na żywo warstwę dźwiękową będą stanowić improwizacje organowe polskiego organisty, Filipa Presseisena, związanego z Akademią Muzyczną w Krakowie. W ten sposób nawiążemy do początków muzyki organowej, będącej sztuką improwizacji, oraz do korzeni muzyki filmowej, która rozpoczęła się od improwizowania do obrazów niemych.

Wieczór otworzy wernisaż wystawy Michała Rybińskiego „Formy ewolucji”, na którą składa się cykl 12 prac „malowanych rdzą”. „Jest to praca o mijaniu; o nieustannie narastającej warstwie czegoś niechcianego, nieusuwalnego – mówi Autor. – Czegoś, co nas trawi, wnika w strukturę, tworząc inną jakość”.

 

Prowadzenie koncertu: Marian Szukalski

Wykonawcy:

Filip Presseisen – organy

Program:

- Improwizacje do filmu niemego Fritza Langa „Metropolis”

Archiwum koncertoweArchiwum Informacji

Strona internetowa Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina zrealizowana w ramach projektu „FŁ100. Stuletnia i nowoczesna Filharmonia Łódzka marką regionalną” współfinansowana przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa.