Kwiecień '22

Zobacz cały kalendarz >
FILTRUJ KONCERTY
Koncerty symfoniczne
Koncerty muzyki kameralnej
Metropolitan Opera live
Dla dzieci - DUA
Dla dzieci - Odkrywcy muzyki
Dla dzieci - Filharmonia z klasą
Dla dzieci - Baby Boom Bum
Imprezy impresaryjne
Kolory Polski
Koncerty szkolne
Nasłuchiwanie
Odznacz wszystkie
Archiwum koncertoweArchiwum informacji

MET: LIVE IN HD – TURANDOT

7 maja 2022, 18.55 Kup bilet > Cena: 80, 60, 40 PLN

 

Giacomo Puccini
TURANDOT

Realizatorzy:
dyrygent – Marco Armiliato
reżyseria – Franco Zeffirelli
scenografia - Franco Zeffirelli
kostiumy – Anna Anni, Dada Saligeri
światło – Gil Wechsler
choreografia – Chiang Ching

Obsada:
Turandot – Liudmyla Monastyrska
Liu – Ermonela Jaho
Kalaf – Yonghoon Lee
Timur – Ferruccio Furlanetto

 

„Turandot” to jedyne dzieło Giacoma Pucciniego, którego kompozytor nie zobaczył na scenie. Śmierć przerwała pracę nad tą niezwykle dziś popularną operą, w której włoski twórca wspiął się na wyżyny swojego talentu. Napisał nie tylko muzykę o niezwykłej sile wyrazu, lecz także o oryginalnej instrumentacji, której specyficzny koloryt i blask oddają przepych chińskiego dworu cesarskiego. Stworzył ponadto arie, które stały się jego wizytówkami, na czele z „Nessun dorma”.

Dramatyczna opowieść o miłości księcia Kalafa do chińskiej księżniczki Turandot, która przed małżeństwem broni się, zadając pretendentom do swej ręki trzy zagadki, miała swoją premierę w kwietniu 1926 roku w Mediolanie, a zaraz potem wystawiła ją Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Za pulpitem dyrygenckim stanął Tulio Serafin, a w rolę tytułową wcieliła się Maria Jeritza, jedna z ulubionych sopranistek Pucciniego. Po 1930 roku dzieło zniknęło z afisza Metropolitan długo – powróciło dopiero w legendarnej produkcji z 1961 roku, którą przygotował Cecil Beaton, dyrygował Leopold Stokowski, a w rolach głównych wystąpili Birgit Nilsson, Franco Corelli i Anna Moffo. Obecną inscenizację wyreżyserował w 1987 roku Franco Zefirelli, premierę prowadził James Levine, a na scenie wystąpili Eva Marton, Plácido Domingo i Leona Mitchell. Później nowojorska publiczność mogła podziwiać w tej wersji „Turandot” takie sławy, jak Gwyneth Jones, Nina Stemme, Teresa Stratas, Angela Gheorghiu, Luciano Pavarotti i Marcello Giordani.

W bieżącym sezonie partię Turandot wykonywała Christine Goerke, zaś w kwietniu i maju miała ją zastąpić Anna Netrebko. Jednak dyrekcja Met zdecydowała, że rosyjska diva nie powróci na scenę w Nowym Jorku, ponieważ nie zdystansowała się od prezydenta Rosji i jego ataku na Ukrainę. Rolę Kalafa utracił też jej mąż, Yusif Eyvazov. W tytułową bohaterkę wcieli się ukraińska śpiewaczka Liudmyla Monastyrska, której międzynarodowa kariera rozpoczęła się od partii Toski w Deutsche Oper w Berlinie w 2010 roku, a jej kolejna Tosca na Festiwalu Pucciniowskim w Torre del Lago stała się sensacją i otworzyła artystce drzwi największych teatrów operowych świata, w tym Met, gdzie debiutowała w 2012 roku jako Aida w operze Verdiego.

 

Liudmyla Monastyrska i Yonghoon Lee w Turandot, fot. Ken Howard Met Opera
Akt II, scena 2 opery „Turandot" Giacoma Pucciniego, fot. Marty Sohl / Met Opera

Archiwum koncertoweArchiwum informacji

Strona internetowa Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina zrealizowana w ramach projektu „FŁ100. Stuletnia i nowoczesna Filharmonia Łódzka marką regionalną” współfinansowana przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa.