MET: LIVE IN HD – RIGOLETTO

Gilda – Rosa Feola
Sparafucile – Andrea Mastroni
Maddalena – Varduhi Abrahamyan

Dzieło, które Verdi napisał dla teatru La Fenice, uznano w połowie XIX wieku za niemoralne i wulgarne oraz odmówiono jego wystawienia w Wenecji. Jest tu wszystko, czego trzeba w dobrej – choć tragicznej – historii: rozpustny książę, garbaty błazen, klątwa, schadzka w oberży oraz trup w worku… Aby „Rigoletto” mógł pojawić się na scenie Francesco Maria Piave, zainspirowany „wywrotowym” tekstem Victora Hugo, ostatecznie zmienił anturaż tej sensacyjno-miłosnej historii. W przeciwieństwie do dyrekcji słynnego teatru publiczność z miejsca zachwyciła się utworem, a zachwyt ten trwa nieprzerwanie do dziś.

Najnowszą inscenizację „Rigoletta” stworzył Bartlett Sher, którego „New York Times” nazwał „jednym z najoryginalniejszych i najbardziej fascynujących reżyserów nie tylko w Ameryce, lecz także w całym operowym świecie”. Sher osadził akcję dzieła Verdiego w latach 20. XX wieku w Europie, Michael Yeargan zaprojektował scenografię w stylu art déco, zaś Catherine Zuber stworzyła niezwykle stylowe kostiumy. W roli tytułowej wystąpi, będący u szczytu swych możliwości wokalnych, amerykański baryton Quinn Kelsey. Co prawda pojawiał się już w Metropolitan Opera w „Rigoletcie”, ale jeszcze nigdy wcześniej nie wcielał się w rolę książęcego błazna. Partię Księcia Mantui wykona Piotr Beczała, który w tej samej roli debiutował na deskach nowojorskiej sceny w 2006 roku.

Quinn Kelsey jako Rigoletto, fot. Paola Kudacki/Met Opera
Scena zbiorowa z opery „Rigoletto" Giuseppe Verdiego, fot. Brinkhoff/Moegenburg / Berlin State Opera