luty '23

Zobacz cały kalendarz >
FILTRUJ KONCERTY
Koncerty symfoniczne
Koncerty muzyki kameralnej
Metropolitan Opera live
Dla dzieci - DUA
Dla dzieci - Odkrywcy muzyki
Dla dzieci - Filharmonia z klasą
Dla dzieci - Baby Boom Bum
Imprezy impresaryjne
Kolory Polski
Koncerty szkolne
Nasłuchiwanie
Odznacz wszystkie
Archiwum koncertoweArchiwum informacji

MET: LIVE IN HD – FEDORA

4 lutego 2023, 18.55 Kup bilet > Ceny biletów: 80, 60, 40 PLN

UMBERTO GIORDANO – „FEDORA” (retransmisja)

 

Libretto:
Arturo Colautti

 

Realizatorzy:
Marco Armiliato – dyrygent
David McVicar – reżyseria
Charles Edwards – scenografia
Brigitte Reiffenstuel – kostiumy
Adam Silverman – światło

 

Obsada:
Sonya Yoncheva – Fedora
Rosa Feola – Olga
Piotr Beczała – Loris Ipanow
Lucas Meachem – De Siriex

 

Czas trwania: 2 godziny i 45 minut (jedna przerwa)

„Fedora” to dzieło charakterystyczne dla weryzmu – stylu operowego, postulującego wierne pokazywanie rzeczywistości i poruszanie realnych problemów. Rozwinął się we Włoszech w latach 90. XIX w. Twórca „Fedory”, Umberto Giordano, był jednym z jego ważniejszych przedstawicieli. Jego najbardziej znaną operą jest „Andrea Chénier” (1896), której akcja toczy się przed wybuchem Wielkiej Rewolucji Francuskiej i w okresie Terroru. „Fedorę” upodobał sobie jednak kompozytor szczególnie. Świadczy o tym między innymi fakt, że swoją willę pod Mediolanem nazwał „Villa Fedora”.

Tytułową bohaterką tej opery jest XIX-wieczna rosyjska księżniczka, która poprzysięga zemstę mordercy swojego narzeczonego, hrabiemu Lorisowi. Gdy na jaw wychodzą nieoczekiwane okoliczności tragicznego zdarzenia, Fedora zakochuje się w Lorisie. Jednocześnie okazuje się że podjęte przez nią wcześniej działania doprowadzają do śmierci brata i matki ukochanego… Każdy akt rozgrywa się w innym miejscu: pałacu w Petersburgu, modnym paryskim salonie oraz malowniczej willi w Alpach Szwajcarskich.

Dzieło Giordano powraca do Metropolitan Opera po ćwierćwieczu. Jego stosunkowo rzadką obecność na światowych scenach wyjaśniają znaczne trudności pierwszoplanowych partii solowych. W Met w rolach głównych zobaczymy Sonyę Yonchevę oraz polskiego tenora Piotra Beczałę, który na tej scenie występuje regularnie od 2006 r. (w bieżącym sezonie także jako Wagnerowski Lohengrin). Premiera niniejszej inscenizacji odbyła się 31 grudnia ubiegłego roku, podczas Gali Sylwestrowej.

Na zdjęciu: projekt Charlesa Edwardsa do „Fedory”

Archiwum koncertoweArchiwum informacji

Strona internetowa Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina zrealizowana w ramach projektu „FŁ100. Stuletnia i nowoczesna Filharmonia Łódzka marką regionalną” współfinansowana przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa.