Wrzesień '21

po wt śr cz pt so nd
30
31
1
2
3
4
5
 
 
 
 
 
 
 
6
7
8
9
10
12
 
 
 
 
 
 
13
14
15
16
18
19
 
 
 
 
 
 
20
21
22
23
25
 
 
 
 
 
27
28
29
30
1
2
3
 
 
 
 
 
 
 
Zobacz cały kalendarz >
FILTRUJ KONCERTY
Koncerty symfoniczne
Koncerty muzyki kameralnej
Metropolitan Opera live
Dla dzieci - DUA
Dla dzieci - Odkrywcy muzyki
Dla dzieci - Filharmonia z klasą
Dla dzieci - Baby Boom Bum
Imprezy impresaryjne
Kolory Polski
Koncerty szkolne
Nasłuchiwanie
Odznacz wszystkie
Archiwum koncertoweArchiwum Informacji

Lutosławski, Tuwim. Piosenki nie tylko dla dzieci - koncert z cyklu „Kolor Non Stop – Muzyka Świata“

16 listopada 2014, 12.00 Kup bilet > Ceny biletów: 22 PLN normalne, 16 PLN ulgowe

UWAGA! Nastąpiła zmiana godziny z 16.00 na 12.00!

W dorobku Witolda Lutosławskiego twórczość dla dzieci pod względem ilościowym zajmuje niewiele miejsca, kompozytor przywiązywał jednak do niej dużą wagę. Podkreślał, że lubi pisać taką muzykę. Przyznawał też, że listy od dzieci, które próbują śpiewać jego piosenki, sprawiają mu wielką satysfakcję.
W 2013 roku ogłoszonym Rokiem Lutosławskiego światło dzienne ujrzały nie tylko nowe nagrania symfonii i koncertów, ale także projekt „Lutosławski, Tuwim. Piosenki nie tylko dla dzieci”. By nagrać „Ptasie plotki”, „O panu Tralalińskim” i inne urocze utworki, zwane bez przesady „klejnocikami”, spotkali się: wokalistka jazzowa Dorota Miśkiewicz i zespół „Kwadrofonik”, grający muzykę współczesną i improwizowaną. A nowe aranżacje okazały się niezwykle barwne i niepozbawione muzycznego dowcipu, nowoczesne, ale zrealizowane w całości na instrumentach akustycznych. - Wyzwaniem było przeznaczenie tej muzyki. To przecież utwory dla dzieci – mówił po premierze Bartłomiej Wąsik, pianista z „Kwadrofoniku”. - Nie chcieliśmy, żeby brzmiały infantylnie, bo dzieci natychmiast wyczuwają fałsz.
 

Wykonawcy:

Dorota Miśkiewicz - śpiew

Zespół „Kwadrofonik” w składzie:
Emilia Sitarz - fortepian
Bartłomiej Wąsik - fortepian
Magdalena Kordylasińska - instrumenty perkusyjne
Miłosz Pękala - perkusja

 

Program:

piosenki Witolda Lutosławskiego do słów Juliana Tuwima: „Idzie Grześ”, „Spóźniony słowik”, „Ptasie plotki”, „Rok i bieda”, „O panu Tralalińskim”, „Kotek”, „Trudny rachunek”, „Warzywa”, „Taniec”, „Rzeczka”.

 

Archiwum koncertoweArchiwum Informacji

Strona internetowa Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina zrealizowana w ramach projektu „FŁ100. Stuletnia i nowoczesna Filharmonia Łódzka marką regionalną” współfinansowana przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa.