KONCERT Z OKAZJI ŚWIĘTA TRZECH KRÓLI

Sirkka-Liisa Kaakinen-Pilch – skrzypce/dyrygentka
Orkiestra Symfoniczna FŁ

Prowadzenie koncertu: Piotr Matwiejczuk

Arcangelo Corelli – Concerto grosso g-moll op. 6 nr 8 „Fatto per la Notte di Natale” [15’]
Vivace – Grave
Allegro
Adagio – Allegro – Adagio
Vivace
Allegro
Pastorale. Largo

Johann Sebastian Bach – Kantata „Jauchzet Gott in allen Landen!” BWV 51 [18’]
Jauchzet Gott in allen Landen (aria)
Wir beten zu dem Tempel an (recytatyw)
Höchster, mache deine Güte (aria)
Lob und Preis mit Ehren (chorał)
Alleluja (aria)

Georg Friedrich Haendel – Oratorium „Mesjasz” HWV 56 (fragmenty)
Sinfonia [3’]
Rejoice Greatly, O Daughter of Zion [5’]
Pifa [3’]
I know that my Redeemer liveth [5’]

Georg Philipp Telemann – Uwertura D-dur TWV 55:D18 [22’]
Ouverture
Menuet 1 & 2
Gavotte en Rondeau
Passacaille
Air
Les Postillons
Fanfare

O 18.15 zapraszamy do sali kameralnej na spotkanie przedkoncertowe, podczas którego o muzyce opowie Piotr Matwiejczuk. Wstęp wolny.

Uroczystość Objawienia Pańskiego, znana pod nazwą święta Trzech Króli, to jedno z najstarszych świąt chrześcijańskich. Z tej okazji zapraszamy na koncert wypełniony muzyką inspirowaną Bożym Narodzeniem, której niemało w historii muzyki różnych epok.

Wieczór rozpocznie najsłynniejszy instrumentalny utwór związany ze Świętami – concerto grosso „Na Boże Narodzenie” Arcangela Corellego, który był twórcą tej formy. Grupę concertina, czyli instrumentów solowych, tworzą w tym utworze skrzypce i wiolonczela, zaś osiem ogniw cyklu zestawionych zostało na zasadzie kontrastu tempa, rytmu, formy i charakteru. Ostatnia część to stylizacja muzyki pasterskiej, symbolizująca grę pasterzy betlejemskich przy żłóbku. Styl koncertujący jest obecny także w Suicie orkiestrowej D-dur Telemanna, opartej na wzorach francuskich i brzmiącej wyjątkowo odświętnie (trąbki i kotły!). Program dopełni kantata BWV 51 Bacha przeznaczona „na każdy czas”, ale do okresu świątecznego pasująca jak ulał – jej tekst mówi bowiem o uwielbieniu Boga i jest dziękczynieniem za Jego pomoc. Zabrzmią także fragmenty oratorium „Mesjasz” Haendla, „uznanego przez największych sędziów za najpiękniejszą kompozycję muzyczną, jaką kiedykolwiek słyszano”, jak pisał recenzent po dublińskiej premierze dzieła.

Koncert poprowadzi dyrygentka i skrzypaczka Sirkka-Liisa Kaakinen-Pilch. Artystka kieruje znanymi zespołami muzyki dawnej, a specjalizuje się w muzyce XVIII wieku. Współpracowała m.in. z orkiestrami Fransa Brüggena i Philippe’a Herreweghe’a.

Sirkka-Liisa Kaakinen-Pilch, fot. z archiwum artystki