Czerwiec '19

Salon Przyjaciół Filharmonii Łódzkiej
Odznacz wszystkie

Koncert symfoniczny muzyki francuskiej „Train to Paris”

25 września 2015, 19.00 Kup bilet >Ceny biletów: normalny 48-34 PLN, ulgowy 36-24 PLN

Utwory kompozytorów francuskich, wraz z Orkiestrą Symfoniczną FŁ, wykona znakomity rosyjski wiolonczelista Ivan Monighetti. Był ostatnim studentem Mścisława Rostropowicza w Moskiewskim Konserwatorium. Obecnie mieszka w Szwajcarii, naucza w Akademii Muzycznej w Bazylei, a także w Konserwatorium w Madrycie. Repertuar Monighettiego obejmuje muzykę dawną i najnowszą, występuje też jako dyrygent. Jest związany z Polską – po raz pierwszy wystąpił w 1979 r. na festiwalu muzyki współczesnej Warszawska Jesień, często bywa zapraszany jako solista, a także pedagog.
Od sezonu 2013/2014 współpracuje z naszą filharmonią jako artysta-rezydent. „Właśnie Monighettiego można nazwać spadkobiercą Rostropowicza – pisał recenzent i tłumacz książek o muzyce, kurator Bôłt Records, Michał Mendyk. – Obu wirtuozów łączy niespotykana wszechstronność repertuaru obejmującego dzieła od baroku po XXI wiek. (…) Jego dorobek wyraża nieustanną walkę ze stereotypami i rutyną. Szczególne miejsce zajmuje w nim muzyka współczesna (…). Co ciekawe, nawet ulubionych kompozytorów odziedziczył po Rostropowiczu, stając się etatowym interpretatorem utworów dedykowanych niegdyś mistrzowi. Dzieł na wskroś emocjonalnych i dramatycznych, bo takie obaj sobie upodobali”.

Przed koncertem zapraszamy na spotkanie podczas którego p. Witold Paprocki, przybliży repertuar koncertu. Początek o g. 18.15.

Ivan Monighetti – dyrygent, solista (wiolonczela)

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina

Arthur Honegger - Poemat symfoniczny „Pacyfik 231”

Gabriel Fauré - Élégie op. 24 na wiolonczelę i orkiestrę