Październik '21

po wt śr cz pt so nd
27
28
29
30
1
2
3
 
 
 
 
4
5
6
7
8
9
 
 
 
11
12
13
14
17
 
 
 
 
 
18
20
21
24
 
 
 
 
25
27
28
30
31
 
 
 
 
 
Zobacz cały kalendarz >
FILTRUJ KONCERTY
Koncerty symfoniczne
Koncerty muzyki kameralnej
Metropolitan Opera live
Dla dzieci - DUA
Dla dzieci - Odkrywcy muzyki
Dla dzieci - Filharmonia z klasą
Dla dzieci - Baby Boom Bum
Imprezy impresaryjne
Kolory Polski
Koncerty szkolne
Nasłuchiwanie
Odznacz wszystkie
Archiwum koncertoweArchiwum Informacji

Koncert symfoniczny

16 października 2015, 19.00 Kup bilet > Ceny biletów: normalny 48-34 PLN, ulgowy 36-24 PLN

W wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Łódzkiej zabrzmi muzyka kompozytorów francuskich: lubiana przez melomanów Symfonia fantastyczna op. 14 wielkiego romantyka Hectora Berlioza, a także Poemat symfoniczny Strzelec potępiony (Le chasseur maudit) Césara Franka. Usłyszymy także solistę – Piotra Pławnera, jednego z najwybitniejszych i najbardziej kreatywnych skrzypków swojej generacji, który zagra I Koncert skrzypcowy op. 35 Karola Szymanowskiego.

Piotr Pławner naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 6 lat, a jako dziewięciolatek zadebiutował na estradzie. W latach 1983-88 był uczniem Iwony Wojciechowskiej w Państwowym Liceum Muzycznym w Łodzi. Od 1988 do 1992 studiował grę na skrzypcach w Akademii Muzycznej w Łodzi pod kierunkiem Zenona Płoszaja. Po otrzymaniu stypendium Fundacji im. Henryka Szerynga w Monte Carlo kontynuował studia w klasie mistrzowskiej Igora Ozima w Bernie w Szwajcarii. Laureat wielu konkursów skrzypcowych, koncertuje w kraju oraz za granicą jako solista i kameralista. Występował w niemal całej Europie, obu Amerykach oraz krajach arabskich.

Powstały w roku 1916 I Koncert skrzypcowy op. 35 Karol Szymanowski dedykował Pawłowi Kochańskiemu. W trakcie pracy nad instrumentacją Szymanowski pisał do Stefana Spiessa: „Muszę powiedzieć, że jestem bardzo kontent z całości — znów różne nowe nutki – a zarazem trochę powrotu do starego. – Całość strasznie fantastyczna i nieoczekiwana”. Jak można przeczytać na portalu www.karolszymanowski.pl, dzieło to jest pierwszym nowoczesnym koncertem skrzypcowym – pierwszym, który porzucił tradycję XIX wieku i systemu dur-moll na korzyść nowego języka dźwiękowego i kolorystycznego oraz nowej ekspresji. Szczególny charakter poematu, jakim jest I Koncert, wynika z nasycenia go dwoma pierwiastkami uczuciowymi: baśniową fantastyką i erotyzmem

Koncert poprowadzi Paweł Kotla, polski dyrygent symfoniczny i operowy, który przez kilka lat był asystentem Sir Simona Rattle’a, dyrektora Filharmoników Berlińskich, a w swojej karierze zawodowej miał okazję współpracować z największymi sławami światowej dyrygentury, otrzymując doskonałe opinie od takich mistrzów batuty jak Sir Colin Davis, Sir Neville Marriner, Yuri Temirkanov czy Andrew Parrott. Wszyscy oni podkreślają nie tylko jego talent, szeroką wiedzę muzyczną i precyzyjną technikę, ale także ogromną pasję do muzyki. W 2008 r. wyróżniony został prestiżowym zaproszeniem: wystąpił z Młodzieżową Orkiestrą Unii Europejskiej (EUYO) na koncercie otwierającym uroczystości obchodów 50-lecia Parlamentu UE. Tym samym dołączył, jako pierwszy Polak, do dyrygentów takich jak Leonard Bernstein, Claudio Abbado, Herbert von Karajan, którzy dyrygowali tym zespołem. Był też dyrektorem jednego z największych polskich programów kulturalnych: I, CULTURE Orchestra, oficjalnej orkiestry polskiej prezydencji w Unii Europejskiej. W czerwcu 2007 wygrał konkurs Fundacji Murray-Smith Laird i London Symphony Orchestra, dzięki któremu wyróżniony został zaproszeniem do współpracy z orkiestrą z w ramach prestiżowego programu objętego osobistym patronatem Sir Colina Davisa.

Wykonawcy:

Piotr Pławner – skrzypce

Paweł Kotla – dyrygent

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej

Program:

César Franck - Poemat symfoniczny „Strzelec potępiony” („Le Chasseur Maudit")

Karol Szymanowski - I Koncert skrzypcowy op. 35

Hector Berlioz - Symfonia Fantastyczna op. 14

Archiwum koncertoweArchiwum Informacji

Strona internetowa Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina zrealizowana w ramach projektu „FŁ100. Stuletnia i nowoczesna Filharmonia Łódzka marką regionalną” współfinansowana przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa.