Koncert symfoniczny

30 stycznia 2015, 19.00 Kup bilet > Ceny biletów: 48-34 PLN normalne, 36-24 PLN ulgowe

Richard Strauss postrzegany jest głównie jako twórca znakomitych poematów symfonicznych, oper i pieśni. Rzadko kiedy wspomina się o jego koncertach czy kameralistyce, a przecież na tego typu utworach opierała się jego młodzieńcza twórczość. Gatunki uprawiane w młodości Strauss zarzucił na kilka dekad i ponownie zainteresował się nimi, gdy miał 76 lat. To wówczas powstał m.in. Duet-Concertino na klarnet, fagot, harfę i orkiestrę smyczkową. Utwór został ukończony 16 grudnia 1947 r. i jest ostatnim czysto instrumentalnym dziełem kompozytora. Strauss dołączył do utworu krótki program muzyczny, oparty na baśni Hansa Christiana Andersena o królewnie i świniarczyku. Treść baśni doskonale komponuje się z warstwą muzyczną: królewna początkowo boi się zalecającego się do niej świniarczyka, z czasem jednak strach mija i dziewczyna przyjmuje zaproszenie do tańca. Ku jej zaskoczeniu – chłopak, dotąd niezbyt urodziwy, zmienia się w przystojnego księcia. W utworze można doszukać się motywów z wielu innych dzieł Straussa, a także cytatów z twórczości innych kompozytorów m.in. Mahlera, Mozarta czy Beethovena. Lekki charakter utworu oraz nieczęsto spotykana obsada – połączenie dwóch zupełnie różnych pod względem brzmienia instrumentów dętych – sprawiają, że Duet-Concertino jest przyjmowany przez publiczność z dużym entuzjazmem.

Zepół Clarigotto w składzie: Mirosław Kłys – klarnet, Dorota Cegielska – fagot

Marek Pijarowski – dyrygent

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej

Wolfgang Amadeus Mozart - Uwertura do opery „Czarodziejski flet“ KV 620