Marzec '19

Salon Przyjaciół Filharmonii Łódzkiej

Koncert symfoniczny

6 czerwca 2014, 19.00

Grażyna Bacewicz, wraz ze swym bratem Kiejstutem, jest patronką Akademii Muzycznej w Łodzi. Jej dzieciństwo było związane z tym miastem: tutaj urodziła się w 1909 roku i mieszkała przez pierwsze 14 lat swego życia, tutaj uczyła się muzyki w konserwatorium Heleny Kijeńskiej-Dobkiewiczowej, a jako osoba dorosła przez rok wykładała w Państwowym Konserwatorium Muzycznym.
Każde wykonanie utworu Bacewiczówny jest więc dla łodzian wyjątkowe. W jej czasach, gdy kobiety-kompozytorki były rzadkością, podkreślano jej „męską” potencję twórczą oraz wyrazisty, emanujący wewnętrzną energią, łatwo rozpoznawalny styl kompozytorski. Artystka początkowo znana była przede wszystkim jako utalentowana skrzypaczka, z czasem coraz więcej uwagi poświęcała pracy twórczej. W jej dorobku znaczące miejsce zajmują utwory na instrumenty smyczkowe. V Koncert skrzypcowy wykona Aleksandra Szurgot, łodzianka, zdobywczyni II miejsca podczas Międzynarodowego Konkursu Indywidualności Muzycznych im. Aleksandra Tansmana w 2012 roku.

Aleksandra Szurgot – skrzypce

Kai Bumann – dyrygent