Wrzesień '21

po wt śr cz pt so nd
30
31
1
2
3
4
5
 
 
 
 
 
 
 
6
7
8
9
10
12
 
 
 
 
 
 
13
14
15
16
18
19
 
 
 
 
 
 
20
21
22
23
25
 
 
 
 
 
27
28
29
30
1
2
3
 
 
 
 
 
 
 
Zobacz cały kalendarz >
FILTRUJ KONCERTY
Koncerty symfoniczne
Koncerty muzyki kameralnej
Metropolitan Opera live
Dla dzieci - DUA
Dla dzieci - Odkrywcy muzyki
Dla dzieci - Filharmonia z klasą
Dla dzieci - Baby Boom Bum
Imprezy impresaryjne
Kolory Polski
Koncerty szkolne
Nasłuchiwanie
Odznacz wszystkie
Archiwum koncertoweArchiwum Informacji

Koncert symfoniczny

25 kwietnia 2014, 19.00

Jedyny w twórczości Lutosławskiego Koncert fortepianowy (1987–1988) powstał w ostatnich latach jego twórczości i należy do najważniejszych, najbardziej dojrzałych dzieł.
Sąsiaduje z III i IV Symfonią, Interludium oraz wokalno-instrumentalnym Chantefleurs et chantefables. Pomysł napisania utworu z solową partią fortepianu pojawił się u Lutosławskiego już w latach 40., jednak został zrealizowany dopiero wtedy, gdy kompozytor uznał, że jego styl i warsztat muzyczny pozwalają mu na pełną swobodę twórczą. W utworze można zauważyć wzrost znaczenia melodii. Kompozytor luźno nawiązuje do form z minionych epok – klasycznego allegra sonatowego, barokowej chaconny – choć w żadnym razie nie można tu mówić o stylizacji. Bezpośrednią inspiracją do stworzenia utworu była sztuka pianistyczna Krystiana Zimermana, któremu utwór został dedykowany i który dokonał jego prawykonania. Paweł Kowalski, który przedstawi ten utwór w Filharmonii Łódzkiej, był jego pierwszym wykonawcą po Zimermanie; grał go m.in. w Warszawie pod batutą kompozytora.

Wykonawcy:

Paweł Kowalski – fortepian

Paweł Przytocki – dyrygent

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej

Program:

Richard Strauss - Dyl Sowizdrzał op. 28

Witold Lutosławski - Koncert fortepianowy

Johannes Brahms - II Symfonia D-dur op. 73

Archiwum koncertoweArchiwum Informacji

Strona internetowa Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina zrealizowana w ramach projektu „FŁ100. Stuletnia i nowoczesna Filharmonia Łódzka marką regionalną” współfinansowana przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa.