Marzec '23

Zobacz cały kalendarz >
FILTRUJ KONCERTY
Koncerty symfoniczne
Koncerty muzyki kameralnej
Metropolitan Opera live
Dla dzieci - DUA
Dla dzieci - Odkrywcy muzyki
Dla dzieci - Filharmonia z klasą
Dla dzieci - Baby Boom Bum
Imprezy impresaryjne
Kolory Polski
Koncerty szkolne
Nasłuchiwanie
Odznacz wszystkie
Archiwum koncertoweArchiwum informacji

KONCERT SYMFONICZNY

17 marca 2023, 19.00 Kup bilet > Ceny biletów od 43 PLN do 70 PLN

Wykonawcy:
Joanna Woś – sopran
Joanna Motulewicz – mezzosopran
Andrzej Lampert – tenor
Artur Janda – bas
Jörg-Peter Weigle – dyrygent
Artur Koza – przygotowanie chóru
Chór i Orkiestra Symfoniczna FŁ

 

Prowadzenie koncertu: Piotr Matwiejczuk

 

Program:
Giuseppe Verdi – „Quattro pezzi sacri” [38’] 
Ave Maria
Stabat Mater
Laudi alla Vergine Maria
Te Deum

***

Gioachino Rossini – „Stabat Mater” [61’]
Stabat Mater dolorosa
Cujus animam
Quis est homo
Pro peccatis
Eja, Mater
Sancta Mater
Fac ut portem
Inflammatus
Quando corpus morietur
In sempiterna saecula, Amen

 

O 18.15 zapraszamy do sali kameralnej na spotkanie przedkoncertowe, podczas którego o muzyce opowie Piotr Matwiejczuk. Wstęp wolny.

 

Koncert z możliwością skorzystania z bawialni dla dzieci. Szczegóły można znaleźć tutaj.

 

Gioacchino Rossini i Giuseppe Verdi w powszechnej świadomości pozostają – i słusznie – gigantami opery włoskiej. Ale przecież ani jeden, ani drugi nie ograniczali się do komponowania dzieł scenicznych. W ich katalogach, poza mniej istotnymi utworami czysto instrumentalnymi, można odnaleźć monumentalne dzieła religijne: Mszę za zmarłych Verdiego czy Małą mszę uroczystą Rossiniego. Równie ważne miejsce zajmują „Cztery utwory sakralne” i „Stabat Mater”.

Powstałe pod koniec życia „Quattro pezzi sacri” stanowiły poniekąd powrót do lat młodości autora „Traviaty” – młody Verdi był wszak organistą kościelnym. Powstawały pod koniec życia kompozytora jako osobne dzieła, ale wydane zostały wspólnie. I tak też wykonuje się je zwykle współcześnie. Ich obsada rozciąga się od wokalnych głosów solowych a cappella aż po podwójny chór i wielką orkiestrę symfoniczną. W muzyce tej wielbiciele Verdiego z zadowoleniem odnajdą styl swojego ulubionego kompozytora, inni zaś podkreślać będą rozmaite zabiegi archaizacyjne, odwołujące się do twórczości Palestriny i Bacha.

Opera w kościele? We Włoszech te dwa żywioły spotykają się od stuleci, czego dowodem jest nie tylko cykl Verdiego, lecz także opracowanie średniowiecznej sekwencji „Stabat Mater” przez Gioacchina Rossiniego. Ten wybitny, monumentalnych rozmiarów utwór nie wszystkim przypadł początkowo do gustu: krytykowano Rossiniego za zbytnią zmysłowość, pewną naiwność i – rzecz jasna – zbyt operowy charakter. Dziś dostrzegamy w tej muzyce raczej bezpośredniość i szczerość autora „Cyrulika sewilskiego” oraz żarliwą duchowość.

W łódzkim wykonaniu obu dzieł usłyszymy plejadę polskich śpiewaków, a także zespoły FŁ. Całość poprowadzi znakomity niemiecki kapelmistrz Jörg-Peter Weigle, były szef Filharmonii w Dreźnie i Stuttgarcie, obecnie wykładowca berlińskiej Hochschule für Musik Hanns Eisler oraz generalny dyrektor muzyczny i dyrektor artystyczny Brandenburskiej Orkiestry Państwowej we Frankfurcie.

 

 

 

Jörg-Peter Weigle, fot. z archiwum artysty
Chór i Orkiestra Symfoniczna FŁ, fot. Marcin Stępień

Archiwum koncertoweArchiwum informacji