KONCERT SYMFONICZNY

Lento
Presto
Lento lugubre

O 18.15 zapraszamy do sali kameralnej na spotkanie przedkoncertowe, podczas którego o muzyce opowie Adam Kupaj. Wstęp wolny.

W tym roku przypada 150. rocznica urodzin i 70. rocznica śmierci Siergieja Rachmaninowa, jednego największych rosyjskich kompozytorów, przez wielu uważanego za ostatniego prawdziwego romantyka. Pozwala tak sądzić głęboka uczuciowość jego muzyki, szeroko zakrojone linie melodyczne, a także zapierająca dech w piersiach wirtuozeria, zagospodarowująca wszystkie zakątki fortepianowej klawiatury, która niemal hipnotyzuje słuchaczy. Jest jej mnóstwo w III Koncercie fortepianowym d-moll, uznawanym za jeden z najtrudniejszych utworów tego typu w światowej literaturze muzycznej wszystkich epok. Pisząc go – w lecie 1909 roku na swoje pierwsze amerykańskie tournée – kierował się własnymi możliwościami wykonawczymi; był fenomenalnym pianistą o ogromnej rozpiętości palców. Do rozsławienia Koncertu przyczynił się Vladimir Horowitz. W Łodzi wykona go ukraińska pianistka Anna Fedorova, koncertująca w najważniejszych salach koncertowych świata, takich jak Concertgebouw w Amsterdamie, Carnegie Hall w Nowym Jorku czy  Théâtre des Champs-Elysées w Paryżu. W programie znajdą się też „Dzwony” op. 35, dla których inspiracją był poemat pod tym samym tytułem Edgara Allana Poego. Kompozytor zainspirował się brzmieniem dzwonów cerkiewnych – ważnego elementu życia ówczesnego Rosjanina – którym był zafascynowany od wczesnego dzieciństwa.

Anna Fedorova, fot. Marco Borggreve