luty '23

Zobacz cały kalendarz >
FILTRUJ KONCERTY
Koncerty symfoniczne
Koncerty muzyki kameralnej
Metropolitan Opera live
Dla dzieci - DUA
Dla dzieci - Odkrywcy muzyki
Dla dzieci - Filharmonia z klasą
Dla dzieci - Baby Boom Bum
Imprezy impresaryjne
Kolory Polski
Koncerty szkolne
Nasłuchiwanie
Odznacz wszystkie
Archiwum koncertoweArchiwum informacji

KONCERT SYMFONICZNY

ROK RACHMANINOWA

10 lutego 2023, 19.00 Kup bilet > Ceny biletów od 26 PLN do 55 PLN

Wykonawcy:
Natalia Rubiś – sopran
Emil Ławecki – tenor
Jarosław Bręk – bas
Anna Fedorova – fortepian
Paweł Przytocki – dyrygent
Artur Koza – przygotowanie chóru
Chór i Orkiestra Symfoniczna FŁ

 

Prowadzenie koncertu: Adam Kupaj

 

Program:
Siergiej Rachmaninow – III Koncert fortepianowy d-moll op. 30 [39’]
Allegro ma non tanto
Intermezzo
Finale

***

Siergiej Rachmaninow – „Dzwony” op. 35 [35’]
Allegro ma non tanto
Lento
Presto
Lento lugubre

 

O 18.15 zapraszamy do sali kameralnej na spotkanie przedkoncertowe, podczas którego o muzyce opowie Adam Kupaj. Wstęp wolny.

 

W tym roku przypada 150. rocznica urodzin i 70. rocznica śmierci Siergieja Rachmaninowa, jednego największych rosyjskich kompozytorów, przez wielu uważanego za ostatniego prawdziwego romantyka. Pozwala tak sądzić głęboka uczuciowość jego muzyki, szeroko zakrojone linie melodyczne, a także zapierająca dech w piersiach wirtuozeria, zagospodarowująca wszystkie zakątki fortepianowej klawiatury, która niemal hipnotyzuje słuchaczy. Jest jej mnóstwo w III Koncercie fortepianowym d-moll, uznawanym za jeden z najtrudniejszych utworów tego typu w światowej literaturze muzycznej wszystkich epok. Pisząc go – w lecie 1909 roku na swoje pierwsze amerykańskie tournée – kierował się własnymi możliwościami wykonawczymi; był fenomenalnym pianistą o ogromnej rozpiętości palców. Do rozsławienia Koncertu przyczynił się Vladimir Horowitz. W Łodzi wykona go ukraińska pianistka Anna Fedorova, koncertująca w najważniejszych salach koncertowych świata, takich jak Concertgebouw w Amsterdamie, Carnegie Hall w Nowym Jorku czy  Théâtre des Champs-Elysées w Paryżu. W programie znajdą się też „Dzwony” op. 35, dla których inspiracją był poemat pod tym samym tytułem Edgara Allana Poego. Kompozytor zainspirował się brzmieniem dzwonów cerkiewnych – ważnego elementu życia ówczesnego Rosjanina – którym był zafascynowany od wczesnego dzieciństwa.

 

Anna Fedorova, fot. Marco Borggreve

Archiwum koncertoweArchiwum informacji

Strona internetowa Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina zrealizowana w ramach projektu „FŁ100. Stuletnia i nowoczesna Filharmonia Łódzka marką regionalną” współfinansowana przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa.