luty '23

Zobacz cały kalendarz >
FILTRUJ KONCERTY
Koncerty symfoniczne
Koncerty muzyki kameralnej
Metropolitan Opera live
Dla dzieci - DUA
Dla dzieci - Odkrywcy muzyki
Dla dzieci - Filharmonia z klasą
Dla dzieci - Baby Boom Bum
Imprezy impresaryjne
Kolory Polski
Koncerty szkolne
Nasłuchiwanie
Odznacz wszystkie
Archiwum koncertoweArchiwum informacji

KONCERT SYMFONICZNY

110. ROCZNICA URODZIN WITOLDA LUTOSŁAWSKIEGO

20 stycznia 2023, 19.00 Kup bilet > Ceny biletów: od 26 PLN do 55 PLN

Wykonawcy:
Zuzanna Sosnowska – wiolonczela
Dawid Runtz – dyrygent
Orkiestra Symfoniczna FŁ

 

Prowadzenie koncertu: Marcin Majchrowski (Polskie Radio)

 

Program:
Witold Lutosławski – Koncert na wiolonczelę i orkiestrę [24’]

***

Richard Strauss – Suita koncertowa z opery „Kawaler z różą” op. 59 [22’]
Preludium
Prezentacja srebrnej róży
Walc barona Ochsa
To marzenie
Walc

Johann Strauss – Walc cesarski op. 437 [10’]

 

O 18.15 zapraszamy do sali kameralnej na spotkanie przedkoncertowe, podczas którego o muzyce opowie Marcin Majchrowski. Wstęp wolny.

 

Witold Lutosławski to jeden z niewielu kompozytorów, o których bez najmniejszych zastrzeżeń można powiedzieć, że byli „klasykami XX wieku”. Jego śmierć stała się wyraźną cezurą oddzielającą muzykę poprzedniego stulecia od tego, co nastąpiło później; a twórczość Lutosławskiego stanowi niedościgniony wzór równowagi między intelektem a wyważoną emocjonalnością, kontrolą ściśle przemyślanych parametrów techniki kompozytorskiej a odświeżającym udziałem przypadku. Mimo zachodzących z czasem zmian w języku muzycznym udało mu się stworzyć rozpoznawalny styl.

W 110. rocznicę urodzin Lutosławskiego zapraszamy do wysłuchania jednego z jego najsłynniejszych utworów: Koncertu wiolonczelowego. Powstał on z inspiracji genialnego wiolonczelisty rosyjskiego Mścisława Rostropowicza i jemu został zadedykowany. Choć kompozytor odchodzi od tradycyjnej formy, zachowuje klasyczną zasadę współzawodniczenia partii orkiestry i solisty, naznaczoną relacją konfliktu. Partię solową wykona Zuzanna Sosnowska, jedna z najbardziej obiecujących i utalentowanych polskich wiolonczelistek młodego pokolenia, laureatka pierwszej nagrody ex aequo i ośmiu nagród specjalnych w X Międzynarodowym Konkursie im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie w 2015 roku. 

Za pulpitem dyrygenckim stanie Dawid Runtz – jeden z najciekawszych polskich dyrygentów młodego pokolenia, wielokrotnie wyróżniany w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach dyrygenckich. Jest uczniem Antoniego Wita, kształcił się także pod okiem takich kapelmistrzów, jak: Jacek Kaspszyk, Riccarod Mutti czy Daniele Gatti. Był asystentem dyrygenta w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej i Filharmonii Narodowej. Od 2017 roku jest pierwszym dyrygentem Polskiej Opery Królewskiej. 

 

 

Zuzanna Sosnowska, fot. Małgorzata Namiot
Dawid Runtz, fot. Karpati & Zarewicz

Archiwum koncertoweArchiwum informacji

Strona internetowa Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina zrealizowana w ramach projektu „FŁ100. Stuletnia i nowoczesna Filharmonia Łódzka marką regionalną” współfinansowana przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa.