Listopad '22

po wt śr cz pt so nd
31
1
2
3
4
5
6
 
 
 
 
7
8
9
10
13
 
 
 
 
14
16
17
 
 
 
21
22
24
 
 
 
28
1
2
3
4
 
 
 
 
 
Zobacz cały kalendarz >
FILTRUJ KONCERTY
Koncerty symfoniczne
Koncerty muzyki kameralnej
Metropolitan Opera live
Dla dzieci - DUA
Dla dzieci - Odkrywcy muzyki
Dla dzieci - Filharmonia z klasą
Dla dzieci - Baby Boom Bum
Imprezy impresaryjne
Kolory Polski
Koncerty szkolne
Nasłuchiwanie
Odznacz wszystkie
Archiwum koncertoweArchiwum informacji

KONCERT SYMFONICZNY

25 listopada 2022, 19.00 Kup bilet > Ceny biletów od 26 PLN do 55 PLN

Wykonawcy:
Astrig Siranossian – wiolonczela
Paweł Przytocki – dyrygent
Orkiestra Symfoniczna FŁ

 

Prowadzenie koncertu: Małgorzata Janicka-Słysz

 

Program:
Krzysztof Penderecki – II Koncert na wiolonczelę i orkiestrę [35’] (łódzka premiera)  
Andante con moto
Vivo
Allegro assai
Presto
Lento
Allegro assai
Variazioni I–VII
Finale (Vivo)

***

Gustav Mahler – I Symfonia D-dur „Tytan” [53’]
Langsam Schleppend
Kräftig bewegt
Feierlich und gemessen
Stürmisch bewegt

 

O 18.15 zapraszamy do sali kameralnej na spotkanie przedkoncertowe, podczas którego o muzyce opowie Małgorzata Janicka-Słysz. Wstęp wolny.

 

Oba dzieła, które znalazły się w programie dzisiejszego koncertu, można nazwać „nowym otwarciem”. II Koncert wiolonczelowy z 1982 roku powstawał w okresie, gdy Krzysztof Penderecki przemieniał się z modernisty, czy wręcz awangardzisty, w twórcę pogodzonego z tradycją. Dlatego w Koncercie, wyróżnionym nagrodą Grammy, napisanym dla Mścisława Rostropowicza i Filharmoników Berlińskich, pojawiają się tak wyraźne elementy stylu nazwanego później przez krytyków „nową romantycznoscią”. Jednak obok nich wciąż daje znać o sobie zainteresowanie kompozytora technikami sonorystycznymi, wypracowanymi we wcześniejszych latach.

I Symfonia D-dur Gustava Mahlera to początek jego niezwykłej drogi symfonicznej. Austriacki twórca zawarł w tym dziele wszystkie najważniejsze tematy podejmowane przez kolejne lata zarówno w cyklach pieśniowych, jak i w symfoniach. Mimo że zrezygnował z publikowania komentarzy programowych, symfonia „Tytan” przesycona jest treściami pozamuzycznymi, w tym literackimi i autobiograficznymi. Jej program jest niezwykle skomplikowany, naszpikowany symbolami i autocytatami. W porywającej warstwie dźwiękowej stanowi genialny splot tragizmu i komizmu, realizmu i fantazji, idylli i tragedii, subtelnej metaforyki i rubasznej dosłowności, miłości i śmierci.

Partię solową w Koncercie wykona francuska wiolonczelistka Astrig Siranossian, zwyciężczyni Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Krzysztofa Pendereckiego. Jej nagranie II Koncertu wiolonczelowego Pendereckiego (dla Claves Records, wraz z koncertem Chaczaturiana) zdobyło wiele nagród, m.in. Diapason d’Or.

 

 

Astrig Siranossian, fot. Bernard Martinez

Archiwum koncertoweArchiwum informacji