Grudzień '22

Zobacz cały kalendarz >
FILTRUJ KONCERTY
Koncerty symfoniczne
Koncerty muzyki kameralnej
Metropolitan Opera live
Dla dzieci - DUA
Dla dzieci - Odkrywcy muzyki
Dla dzieci - Filharmonia z klasą
Dla dzieci - Baby Boom Bum
Imprezy impresaryjne
Kolory Polski
Koncerty szkolne
Nasłuchiwanie
Odznacz wszystkie
Archiwum koncertoweArchiwum informacji

KONCERT SYMFONICZNY

200 LAT POLSKIEGO ROMANTYZMU

11 listopada 2022, 19.00 Kup bilet > Ceny biletów od 26 PLN do 55 PLN

Wykonawcy:
Julia Kociuban – fortepian 
Paweł Przytocki – dyrygent
Orkiestra Symfoniczna FŁ

 

Prowadzenie koncertu: Konrad Mielnik

 

Program:
Roman Ryterband (opr. Tadeusz Dobrzański) – Suita polska (prawykonanie światowe)
Kołomyjka (cz. IV)
Zbójnicki (cz. V)
Oberek (cz. X)

Ignacy Jan Paderewski – Koncert fortepianowy a-moll op. 17 [33’]
Allegro
Romanza
Allegro molto vivace

***

Zygmunt Noskowski – II Symfonia c-moll „Elegijna” [32’]
Moderato misterioso
Vivace
Andante molto sostenuto
„Per aspera ad astra!” – Poco adagio

 

O 18.15 zapraszamy do sali kameralnej na spotkanie przedkoncertowe, które poprowadzi Konrad Mielnik. Wstęp wolny.

Podczas spotkania odbędzie się promocja najnowszej płyty Orkiestry Symfonicznej FŁ i Pawła Przytockiego z symfoniami Franciszka Mireckiego i Józefa Wieniawskiego. W spotkaniu wezmą udział dyrektor artystyczny FŁ Paweł Przytocki oraz Barbara Ostafin, autorka biografii Franciszka Mireckiego. 

 

 

„Dzieło ma tematy śliczne, pełne serdeczności w pierwszej, mazurowej części, poetyczne w Romansie, pełne namiętności w Finale. Orkiestra nieraz łączy się z fortepianem w dowcipnych kombinacjach, sam zaś solowy instrument traktowany jest wybornie”, pisał Jan Kleczyński po polskim prawykonaniu Koncertu a-moll op. 17 Ignacego Jana Paderewskiego. Dzieło odegrało zapewne większą rolę w historii Polski niż w historii muzyki polskiej, uczyniło bowiem jego autora światowej sławy artystą, co Paderewski zdyskontował później politycznie.

Szansy takiej nie miał Zygmunt Noskowski, bo działał wyłącznie lokalnie. Jednak ten uczeń Moniuszki i nauczyciel Karłowicza i Szymanowskiego skalą talentu i dorobkiem twórczym zdecydowanie wyrasta ponad to, co działo się w muzyce polskiej późnego romantyzmu. Jego znakomite dokonania symfoniczne to nie tylko popularny „Step”, lecz także trzy symfonie, z których „Elegijna” jest najbardziej „narodowa” i do pewnego stopnia programowa, zwieńczona triumfalnym cytatem „Mazurka Dąbrowskiego”.

Wydarzeniem świątecznego wieczoru w FŁ jest włączenie do programu koncertu muzyki Romana Ryterbanda – kompozytora urodzonego w 1914 roku w Łodzi, który działał w Szwajcarii, Kanadzie i USA. Jego znakomita, bogata i różnorodna twórczość (od piosenek po symfonie) lepiej znana jest za granicą niż w Polsce, choć niektóre dzieła nie były wykonywane nigdy, czego przykładem jest inspirowana folklorem Suita polska.

Solistką wieczoru będzie Julia Kociuban, jedna z czołowych pianistek swojego pokolenia, regularnie występująca w renomowanych europejskich salach koncertowych: Herkulessaal w Monachium, Konzerthaus w Wiedniu czy Laeiszhalle w Hamburgu. Szczególnym zainteresowaniem darzy muzykę polską: na debiutanckiej płycie umieściła II Sonatę fortepianową Grażyny Bacewicz, za album z koncertami fortepianowymi Tansmana i Bacewicz otrzymała nominację do Fryderyka, jej najnowszy krążek zaś zawiera polonezy Chopina, Paderewskiego i Zarębskiego.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

 

Julia Kociuban, fot. Adam Golec
Paweł Przytocki, fot. Ireneusz Skąpski

Archiwum koncertoweArchiwum informacji