Październik '22

po wt śr cz pt so nd
26
27
28
29
30
1
2
 
 
 
 
 
3
4
5
6
7
8
9
 
 
 
 
 
 
10
13
16
 
 
 
17
19
 
 
24
27
30
 
 
 
31
1
2
3
4
5
6
 
 
 
 
 
 
 
Zobacz cały kalendarz >
FILTRUJ KONCERTY
Koncerty symfoniczne
Koncerty muzyki kameralnej
Metropolitan Opera live
Dla dzieci - DUA
Dla dzieci - Odkrywcy muzyki
Dla dzieci - Filharmonia z klasą
Dla dzieci - Baby Boom Bum
Imprezy impresaryjne
Kolory Polski
Koncerty szkolne
Nasłuchiwanie
Odznacz wszystkie
Archiwum koncertoweArchiwum informacji

KONCERT SYMFONICZNY

21 października 2022, 19.00 Kup bilet > Ceny biletów od 26 PLN do 55 PLN

Wykonawcy:
Marcin Dylla – gitara
Michał Nesterowicz – dyrygent
Orkiestra Symfoniczna FŁ

 

Prowadzenie koncertu: Piotr Matwiejczuk

 

Program:
Manuel de Falla – „Taniec ognia” z baletu „Czarodziejska miłość” [4’]
Joaquín Rodrigo – Concierto de Aranjuez [24’]
Allegro con spirito
Adagio
Allegro gentile

***

Piotr Czajkowski – IV Symfonia f-moll op. 36 [44’]
Andante sostenuto
Andantino in modo di canzona
Scherzo: Pizzicato ostinato
Finale: Allegro con fuoco

 

O 18.15 zapraszamy do sali kameralnej na spotkanie przedkoncertowe, podczas którego o muzyce opowie Piotr Matwiejczuk. Wstęp wolny.

 

 

„To przeznaczenie, to siła nieubłagana, która sprzeciwia się spełnieniu naszych marzeń o szczęściu, siła, która wisi nad nami zawsze jak miecz Damoklesa. To siła niezwyciężona”, pisał Piotr Czajkowski o złowrogim, fanfarowym wstępie, który uparcie i wielokrotnie powraca w jego IV Symfonii. Zaiste, to symfonia tragiczna, symfonia losu, choć żadnego tytułu ani programu literackiego nie posiada. To także symfonia do pewnego stopnia autobiograficzna – kto chętny, niech sięgnie po dobrą (i w miarę nową) książkę o życiu twórcy „Jeziora łabędziego”, a przekona się, jak bardzo życie wpłynęło na twórczość.

Aspekt ten, ale również inspiracje muzyka ludową, łączą dzieło rosyjskiego kompozytora z najpopularniejszym w historii koncertem gitarowym Joaquina Rodriga. Concierto de Aranjuez zaistniał również w kulturze popularnej głównie dzięki tematowi z drugiej części – przejmującemu dialogowi gitary i rożka angielskiego, przerywanemu erupcjami orkiestrowego tutti. Cały koncert ma być wspomnieniem miesiąca miodowego spędzonego w 1939 roku w podmadryckiej posiadłości królewskiej i dowodem zachwytu, jaki wywołały w kompozytorze ogrody. Piękne wspomnienia mieszają się właśnie w Adagio z groźnymi pomrukami nadchodzącej wojny i troskami związanymi z chorą żony.

Te dwa tak różne, a jednocześnie podobne do siebie dzieła zdecydował się zestawić Michał Nesterowicz, pierwszy dyrygent gościnny łódzkich filharmoników. Do współpracy zaprosił jednego z najwybitniejszych gitarzystów klasycznych. A wieczór otworzy – jakże wymownie – muzyką z baletu Manuela de Falli, towarzyszącą magicznym zaklęciom, które mają zniszczyć ponurą miłość zza grobu…

 

 

Michał Nesterowicz, fot. Łukasz Rajchert

Archiwum koncertoweArchiwum informacji

Strona internetowa Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina zrealizowana w ramach projektu „FŁ100. Stuletnia i nowoczesna Filharmonia Łódzka marką regionalną” współfinansowana przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa.