Listopad '22

po wt śr cz pt so nd
31
1
2
3
4
5
6
 
 
 
 
7
8
9
10
13
 
 
 
 
14
16
17
 
 
 
21
22
24
 
 
 
28
1
2
3
4
 
 
 
 
 
Zobacz cały kalendarz >
FILTRUJ KONCERTY
Koncerty symfoniczne
Koncerty muzyki kameralnej
Metropolitan Opera live
Dla dzieci - DUA
Dla dzieci - Odkrywcy muzyki
Dla dzieci - Filharmonia z klasą
Dla dzieci - Baby Boom Bum
Imprezy impresaryjne
Kolory Polski
Koncerty szkolne
Nasłuchiwanie
Odznacz wszystkie
Archiwum koncertoweArchiwum informacji

KONCERT SYMFONICZNY

14 października 2022, 19.00 Kup bilet > Ceny biletów od 26 PLN do 55 PLN

Wykonawcy:
Krzysztof Kamiński – fagot
Volodymyr Runchak – dyrygent
Orkiestra Symfoniczna FŁ

 

Prowadzenie koncertu: Magdalena Miśka-Jackowska

 

Program:
Volodymyr Runchak – Uwertura na orkiestrę „Ukraine – forever” [11’] (polskie prawykonanie)
Nino Rota – Koncert na fagot i orkiestrę [18’]
Toccata
Recitativo
Andantino

***

Franz Schubert/Luciano Berio – „Rendering” [35'] 
Allegro
Andante
Scherzo

 

O 18.15 zapraszamy do sali kameralnej na spotkanie przedkoncertowe, podczas którego o muzyce opowie Magdalena Miśka-Jackowska. Wstęp wolny.

 

 

Żadna inna muzyka nie zachwyca pięknymi, śpiewnymi melodiami tak, jak twórczość kompozytorów włoskich. Także tych z czasów nam całkiem bliskich. Choćby Nino Roty, którego kojarzymy głównie z genialnymi ścieżkami dźwiękowymi do filmów. W jego katalogu odnaleźć można również wiele utworów estradowych – w tym Koncert fagotowy – którymi włoski kompozytor dowodzi, że wierzy w melodię, nie boi się prostoty i bycia sobą. Inny Włoch, awangardzista Luciano Berio, wiary tej raczej nie podzielał, a mimo to sięgnął po niedokończoną Symfonię D-dur Schuberta (nie mylić z „Niedokończoną”!) i uzupełnił ją tak, że powstało pełnowymiarowe, w dodatku fascynujące dzieło. „Rendering” łączy w sobie schubertowskie pierzeje fraz z zaskakującymi brzmieniowo, nowoczesnymi plombami wytrawnego architekta Luciana Beria.

Do tego włosko-wiedeńskiego, klasyczno-nowoczesnego programu dorzućmy nowy utwór naszego ukraińskiego gościa Volodymyra Runchaka, świetnego akordeonisty, dyrygenta, pedagoga i kompozytora. Uwertura „Ukraina na zawsze" zdobył drugą nagrodę w ubiegłorocznym konkursie organizowanym przez Fundację Charytatywną „Otwarta Muzyka Miasta”, Narodową Orkiestrę Symfoniczną Ukrainy i innych partnerów. W ramach konkursu dzieło było prezentowane w jednej z kijowskich pracowni artystycznych, ale z powodu ataku Rosji na Ukrainę jeszcze nie miało okazji być wykonane na estradzie. „Można uznać, że będzie to pierwsze filharmoniczne wykonanie utworu”, pisze kompozytor. Do kontekstów tego wieczoru dodajmy też miły jubileusz 35-lecia pracy artystycznej Krzysztofa Kamińskiego, pierwszego fagocisty Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Łódzkiej, solisty, kameralisty, pedagoga i dyrygenta. Oto przepis na wyjątkowo udany wieczór w filharmonii.

 

 

Krzysztof Kamiński, fot. Dariusz Kulesza
Volodymyr Runchak, fot. z archiwum artysty

Archiwum koncertoweArchiwum informacji