KONCERT SYMFONICZNY

L. van Beethoven – Uwertura „Egmont” op. 84
F. Liszt – II Koncert fortepianowy A-dur
J. Brahms – Tańce węgierskie nr 1–10

Prowadzenie koncertu: Marcin Majchrowski (Polskie Radio)

Koncert fortepianowy A-dur Ferenca Liszta, jak przystało na utwór skomponowany przez pianistę-wirtuoza, najeżony jest trudnościami wykonawczymi. Nie pozbawia go to jednak liryzmu, zwłaszcza we fragmentach, w których fortepian dialoguje z wiolonczelą. W tym jednoczęściowym utworze zarysowuje się sześć ogniw kontrastujących tempem i charakterem, ale powiązanych tematycznie. Ze względu na formę utwór porównywany jest do poematu symfonicznego – gatunku orkiestrowego stworzonego przez Liszta. Z Koncertem A-dur zmierzy się Grzegorz Niemczuk, pianista rozwijający imponującą międzynarodową karierę solową. W 2013 roku jako pierwszy Polak w historii wygrał International Carnegie Hall Concerto Debut Competition w Nowym Jorku. Do tej pory wystąpił z ponad 400 recitalami i koncertami, odwiedził 34 kraje na 6 kontynentach. Oklaskiwano go m.in. w Steinway Hall w Nowym Jorku, Beijing Concert Hall w Pekinie, Muzeum F. Liszta w Weimarze, Teatro Puccini w Mediolanie, Filharmonii Narodowej w Warszawie. Na jego repertuar składa się ponad 250 utworów solowych i 28 koncertów na fortepian z orkiestrą od epoki baroku po muzykę XXI wieku. Niemczuk zagra z orkiestrą FŁ pod batutą węgierskiego dyrygenta Tibora Bogányi.

Tibor Bogányi, fot. z archiwum artysty
Grzegorz Niemczuk, fot. Kręgi Sztuki