Wrzesień '21

po wt śr cz pt so nd
30
31
1
2
3
4
5
 
 
 
 
 
 
 
6
7
8
9
10
12
 
 
 
 
 
 
13
14
15
16
18
19
 
 
 
 
 
 
20
21
22
23
25
 
 
 
 
 
27
28
29
30
1
2
3
 
 
 
 
 
 
 
Zobacz cały kalendarz >
FILTRUJ KONCERTY
Koncerty symfoniczne
Koncerty muzyki kameralnej
Metropolitan Opera live
Dla dzieci - DUA
Dla dzieci - Odkrywcy muzyki
Dla dzieci - Filharmonia z klasą
Dla dzieci - Baby Boom Bum
Imprezy impresaryjne
Kolory Polski
Koncerty szkolne
Nasłuchiwanie
Odznacz wszystkie
Archiwum koncertoweArchiwum Informacji

Koncert symfoniczny

8 maja 2015, 19.00 Kup bilet > Ceny biletów: 48-34 PLN normalne, 36-24 PLN ulgowe


Cykl 10 miniatur fortepianowych „Obrazki z wystawy” (1874) rosyjskiego kompozytora Modesta Musorgskiego szczególną popularność zyskał w wersji orkiestrowej, zinstrumentowanej przez innego wielkiego twórcę, Francuza Maurice’a Ravela. Inspiracją dla cyklu była wystawa akwarel i rysunków Wiktora Hartmanna, zorganizowana w lutym 1874 roku, niedługo po jego niespodziewanej i przedwczesnej śmierci. Musorgski, zaprzyjaźniony ze starszym o pięć lat malarzem, mocno przeżył jego odejście. Postanowił oddać mu muzyczny hołd i skomponował „Obrazki…”.
Elementem wiążącym poszczególne części dzieła jest Promenada, ilustrująca przechodzenie kompozytora od jednego obrazu do drugiego, jego zadumę, żal z powodu straty przyjaciela, a zarazem sytuację zwiedzającego wystawę: niezdecydowanie, w którą stronę się zwrócić, przed którym obrazem zatrzymać na dłużej. Kompozytor poświęcił po jednej miniaturze 10 pracom Hartmanna, które wywarły na nim największe wrażenie, przenosząc na utwory tytuły ich malarskich pierwowzorów. Muzycznie zobrazował m.in. niezdarnie skaczącego gnoma, stary zamek, pod którym trubadur śpiewa rzewną pieśń, igraszki dzieci w paryskich Tuileriach czy harce kurcząt w skorupkach zainspirowane szkicami Hartmanna wykonanymi do baletu „Trilby”.

Wykonawcy:

Kolja Blacher - skrzypce

Alexander Anissimov – dyrygent

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej

Program:

Michaił Glinka - Uwertura do opery „Rusłan i Ludmiła”,

Dymitr Szostakowicz - II Koncert skrzypcowy cis-moll op. 129

Modest Musorgski - „Obrazki z wystawy”

Archiwum koncertoweArchiwum Informacji

Strona internetowa Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina zrealizowana w ramach projektu „FŁ100. Stuletnia i nowoczesna Filharmonia Łódzka marką regionalną” współfinansowana przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa.