Grudzień '21

Zobacz cały kalendarz >
FILTRUJ KONCERTY
Koncerty symfoniczne
Koncerty muzyki kameralnej
Metropolitan Opera live
Dla dzieci - DUA
Dla dzieci - Odkrywcy muzyki
Dla dzieci - Filharmonia z klasą
Dla dzieci - Baby Boom Bum
Imprezy impresaryjne
Kolory Polski
Koncerty szkolne
Nasłuchiwanie
Odznacz wszystkie
Archiwum koncertoweArchiwum Informacji

KONCERT SYMFONICZNY

22 października 2021, 19.00 Kup bilet > Cena: normalny 48-34 PLN, ulgowy 36-24 PLN

ROK DANTEGO W POLSCE
 

Wykonawcy:
Astrig Siranossian – wiolonczela
Massimiliano Caldi – dyrygent
Orkiestra Symfoniczna FŁ

 

Program:
P. Czajkowski – Fantazja symfoniczna op. 32 „Francesca da Rimini”
C. Saint-Saëns – I Koncert wiolonczelowy a-moll op. 33
C. Saint-Saëns – II Symfonia a-moll op. 55

Prowadzenie koncertu: Piotr Matwiejczuk

 

Z okazji siedemsetnej rocznicy śmierci twórcy „Boskiej komedii” bieżący rok został ogłoszony Rokiem Dantego w Polsce. Odniesienia do kultury włoskiej będzie można prześledzić podczas najbliższego koncertu symfonicznego.
Z inspiracji „Boską komedią” powstała fantazja orkiestrowa „Francesca da Rimini” Piotra Czajkowskiego. Kompozytor oddał tutaj muzyką katusze, jakie w drugim kręgu piekieł przeżywała tytułowa bohaterka wraz ze swym kochankiem Paolem Malatestą. Przewaga chromatyki, gwałtowność rytmu i dysonanse odzwierciedlają cierpienia będące udziałem tych, którzy nadmiernie pofolgowali własnej zmysłowości.
   
Dwa kolejne utwory wyszły spod pióra kompozytora francuskiego, co jest ukłonem w stronę solistki, wiolonczelistki Astrig Siranossian. Camille Saint-Saëns, kompozytor doby romantyzmu, sytuował się blisko tradycji, unikając eksperymentów. I choć niekiedy mówi się o jego sztuce: „eklektyczna”, słuchacze cenią ją za wytworność, piękno harmonii i szlachetność melodii.
 
Astrig Siranossian, wiolonczelistka francusko-armeńskiego pochodzenia, jest laureatką pierwszej nagrody i dwóch nagród specjalnych na Międzynarodowym Konkursie Krzysztofa Pendereckiego w 2013 roku. Występuje jako solistka i kameralistka, współpracując z takimi artystami, jak Jacques Di Donato, Yo-Yo Ma czy Adrian Oetiker. Towarzysząca jej Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej zagra pod batutą Włocha Massimiliana Caldiego, który w swej artystycznej biografii także ma laury zdobyte na polskim konkursie: triumfował w Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w 1999 roku w Katowicach. Obecnie Caldi jest pierwszym dyrygentem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie. 
 

* Partnerem koncertu jest Włoski Instytut Kultury w Warszawie

 

 

 

Massimiliano Caldi z łódzkimi filharmonikami, fot. M. Stępień
Astrig Siranossian, fot. z mat. prasowych

Archiwum koncertoweArchiwum Informacji

Strona internetowa Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina zrealizowana w ramach projektu „FŁ100. Stuletnia i nowoczesna Filharmonia Łódzka marką regionalną” współfinansowana przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa.