Wrzesień '21

po wt śr cz pt so nd
30
31
1
2
3
4
5
 
 
 
 
 
 
 
6
7
8
9
10
12
 
 
 
 
 
 
13
14
15
16
18
19
 
 
 
 
 
 
20
21
22
23
25
 
 
 
 
 
27
28
29
30
1
2
3
 
 
 
 
 
 
 
Zobacz cały kalendarz >
FILTRUJ KONCERTY
Koncerty symfoniczne
Koncerty muzyki kameralnej
Metropolitan Opera live
Dla dzieci - DUA
Dla dzieci - Odkrywcy muzyki
Dla dzieci - Filharmonia z klasą
Dla dzieci - Baby Boom Bum
Imprezy impresaryjne
Kolory Polski
Koncerty szkolne
Nasłuchiwanie
Odznacz wszystkie
Archiwum koncertoweArchiwum Informacji

Koncert symfoniczny

27 lutego 2015, 19.00 Kup bilet > Ceny biletów: 48-34 PLN normalne, 36-24 PLN ulgowe

„Wiolonczela jest jak piękna kobieta, która z czasem – zamiast się starzeć – młodnieje, staje się bardziej gibka, subtelna i wdzięczna” – mawiał o swoim instrumencie Pablo Casals. Co ciekawe, wiolonczela – pomimo swojego pięknego brzmienia i dużych możliwości wyrazowych – kilkaset lat temu cieszyła się ograniczonym zaufaniem kompozytorów. Wielu z nich uważało, że jej brzmienie jest niewystarczające, by mogła pełnić rolę instrumentu solowego. Dopiero z czasem, gdy publiczność z entuzjazmem przyjmowała kolejne wiolonczelowe koncerty, a wśród muzyków zaczęło wyróżniać się coraz więcej wirtuozów tego instrumentu, kompozytorzy zaczęli się do niej przekonywać. Jednym z propagatorów koncertów solowych na wiolonczelę był Joseph Haydn, który napisał ich aż sześć. W 1783 roku ukończył pracę nad drugim z nich – koncertem dedykowanym swojemu przyjacielowi, czeskiemu wiolonczeliście Antonínowi Kraftowi. Gra Krafta, słynącego z pięknego dźwięku i wyjątkowej biegłości technicznej, zachwycała wówczas nie tylko Haydna. Muzyk przyjaźnił się również z pozostałymi wiedeńskimi klasykami – Mozartem i Beethovenem, którzy podobnie jak Haydn, z myślą o nim pisali partie wiolonczeli w wielu swoich utworach.

Haydnowski Koncert D-dur w zestawieniu z jego pierwszym koncertem C-dur jest bardziej liryczny, co jednak nie oznacza, że jest prostszy. Technicznie jest dla wykonawcy bardziej wymagający. Podczas wieczoru w Filharmonii Łódzkiej dzieło zabrzmi w wykonaniu artysty-rezydenta FŁ, znakomitego wiolonczelisty, Ivana Monighettiego.

Wykonawcy:

Ivan Monighetti – wiolonczela, dyrygent

Orkiestra Symfonicza Filharmonii Łódzkiej

Program:

Ludwig van Beethoven - Uwertura do baletu „Die Geschöpfe des Prometheus" op. 43

Joseph Haydn - Koncert wiolonczelowy D-dur Hob.VIIb:2

Franz Schubert - III Symfonia D-dur D.200


Honorowy Patronat Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego

Archiwum koncertoweArchiwum Informacji

Strona internetowa Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina zrealizowana w ramach projektu „FŁ100. Stuletnia i nowoczesna Filharmonia Łódzka marką regionalną” współfinansowana przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa.