Wrzesień '21

po wt śr cz pt so nd
30
31
1
2
3
4
5
 
 
 
 
 
 
 
6
7
8
9
10
12
 
 
 
 
 
 
13
14
15
16
18
19
 
 
 
 
 
 
20
21
22
23
25
 
 
 
 
 
27
28
29
30
1
2
3
 
 
 
 
 
 
 
Zobacz cały kalendarz >
FILTRUJ KONCERTY
Koncerty symfoniczne
Koncerty muzyki kameralnej
Metropolitan Opera live
Dla dzieci - DUA
Dla dzieci - Odkrywcy muzyki
Dla dzieci - Filharmonia z klasą
Dla dzieci - Baby Boom Bum
Imprezy impresaryjne
Kolory Polski
Koncerty szkolne
Nasłuchiwanie
Odznacz wszystkie
Archiwum koncertoweArchiwum Informacji

KONCERT SYMFONICZNY

25 maja 2018, 19.00 Kup bilet > Ceny biletów: normalny 48-34 PLN, ulgowy 36-24 PLN

Zapraszamy na spotkanie przedkoncertowe, które poprowadzi Marcin Majchrowski – początek g. 18.15.

Po rozpoczynającej koncert uwerturze do opery „Wilhelm Tell” Gioacchina Rossiniego usłyszymy Koncert fortepianowy d-moll Wolfganga Amadeusza Mozarta. Spośród 25 koncertów fortepianowych tego kompozytora tylko dwa są w tonacji minorowej: d-moll KV 466 i c-moll KV 491. Przewaga trybu majorowego wynikała z salonowego przeznaczenia muzyki – liczył się wdzięk i finezja. Zmieniło się to pod koniec XVIII w., wraz z wprowadzeniem koncertu biletowanego. Widać to doskonale w twórczości Mozarta z tego okresu. Wtedy powstały Kwintet smyczkowy g-moll KV 516 i Symfonia g-moll KV 550. Dwa wspomniane wcześniej koncerty fortepianowe w tonacji moll, wyrażające niepokój i przeczucie tragizmu losu, stały się wzorem dla kompozytorów romantycznych (a wcześniej dla Beethovena, który dopisał do nich własne kadencje).
Jako solista w koncercie Mozarta wystąpi słowacki pianista Marián Lapšanský (ur. 1947). Będąc jeszcze studentem Akademii Muzycznej w Pradze, zatriumfował w Konkursie Pianistycznym im. B. Smetany w Hradec Králové, zdobywając również nagrodę za najlepszą interpretację utworów Mozarta (1971). Obecnie koncertuje z wieloma orkiestrami, m.in. praskimi i słowackimi filharmonikami, Orkiestrą Szwajcarii Romańskiej, Staatskapelle Dresden, Tokio Metropolitan Symphony Orchestra. Z recitalami solowymi gościł na renomowanych festiwalach, jak Wiener Festwochen, Salzburger Festspiele, Praska Wiosna czy Letni Festiwal w Dubrowniku. Marián Lapšanský znakomicie realizuje się również kameralista w repertuarze współczesnym. Został uhonorowany Europejską Nagrodą Gustawa Mahlera (2002).
W drugiej części wieczoru zabrzmią „Alborada del Grazioso” Maurice’a Ravela i „Święta rzymskie” Ottorina Respighiego. „Alborada del Grazioso” (Poranna serenada błazna) powstała jako czwarta część fortepianowego cyklu „Miroirs” (1904-1905). Po 14 latach Ravel stworzył jej wersję na orkiestrę.
Poemat symfoniczny „Święta rzymskie” (1928) to chronologicznie najpóźniejszy spośród należących do tzw. trylogii rzymskiej („Fontanny rzymskie” 1916, „Pinie rzymskie” 1924), najbardziej znanego dzieła włoskiego kompozytora.
Orkiestrę Symfoniczną FŁ poprowadzi znany i lubiany w Łodzi dyrygent Marek Pijarowski, w latach 2002-2005 dyrektor artystyczny Filharmonii Łódzkiej.

Wykonawcy:

Marián Lapšanský – fortepian

Marek Pijarowski – dyrygent

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina

Program:

G. Rossini - Uwertura do opery „Wilhelm Tell”

W.A. Mozart - Koncert fortepianowy d-moll KV 466

M. Ravel - Alborada del Grazioso

O. Respighi - Święta rzymskie

 

"FILHARMONIA uczestniczy w programie "filharmonia/ostrożnie, wciąga!!!" organizowanym przez Instytut Muzyki i Tańca ze środków MKiDN"

Archiwum koncertoweArchiwum Informacji

Strona internetowa Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina zrealizowana w ramach projektu „FŁ100. Stuletnia i nowoczesna Filharmonia Łódzka marką regionalną” współfinansowana przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa.