Październik '20

Zobacz cały kalendarz >
FILTRUJ KONCERTY
Koncerty symfoniczne
Koncerty muzyki kameralnej
Metropolitan Opera live
Dla dzieci - DUA
Dla dzieci - Odkrywcy muzyki
Dla dzieci - Filharmonia z klasą
Dla dzieci - Baby Boom Bum
Imprezy impresaryjne
Kolory Polski
Koncerty szkolne
Nasłuchiwanie
Odznacz wszystkie
Archiwum koncertoweArchiwum Informacji

KONCERT SYMFONICZNY

20 kwietnia 2018, 19.00 Kup bilet >Ceny biletów: normalny 60-40 PLN, ulgowy 50-30 PLN

Zapraszamy na spotkanie przedkoncertowe, które poprowadzi Marcin Majchrowski – początek g. 18.15.

Koncert skrzypcowy D-dur Piotra Czajkowskiego to jeden z najbardziej znanych i zarazem najtrudniejszych pod względem technicznym utworów na skrzypce. Powstał w 1879 r. w szwajcarskim kurorcie, gdzie kompozytor odzyskiwał zdrowie psychiczne po rozpadzie swego małżeństwa z Antoniną Miliukową. Gdy skrzypek Leopold Auer, któremu utwór był dedykowany, zobaczył partyturę, odmówił wykonania koncertu. Nie przestraszył się go Adolf Brodski – do prawykonania utworu doszło w 1881 r. w Wiedniu, z filharmonikami pod batutą Hansa Richtera. Recenzje krytyków były miażdżące…
Tym razem jako solistka wystąpi południowokoreańska skrzypaczka Bomsori Kim, zdobywczyni drugiego miejsca w XV Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (2016).
Po przerwie usłyszymy V Symfonię, którą Czajkowski pisał będąc już u szczytu sławy. Lecz nawet wtedy bolało go zdanie tych, którzy odmawiali jego muzyce dobrego smaku, nie akceptując jej emocjonalności. Kompozytor potrafił jednak przekształcać twórczo swoje rozterki i zmagania. W V Symfonii kontynuuje wzorzec Beethovenowski, a do Piątej Beethovena zbliża ją pomysł przeplatania tematu przewodniego, który oznacza motyw losu.

Wykonawcy:

Bomsori Kim – skrzypce

Piotr Sułkowski – dyrygent

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina

Program:

P. Czajkowski - Koncert skrzypcowy D-dur op. 35

P. Czajkowski - V Symfonia e-moll op. 64

 

"FILHARMONIA uczestniczy w programie "filharmonia/ostrożnie, wciąga!!!" organizowanym przez Instytut Muzyki i Tańca ze środków MKiDN"

Archiwum koncertoweArchiwum Informacji

Strona internetowa Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina zrealizowana w ramach projektu „FŁ100. Stuletnia i nowoczesna Filharmonia Łódzka marką regionalną” współfinansowana przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa.