Marzec '19

Salon Przyjaciół Filharmonii Łódzkiej

Koncert muzyki współczesnej z cyklu contem.ucha

18 kwietnia 2014, 19.00

Tak jak niektórzy za nic nie zamieniliby zwykłych skrzypiec na elektryczne, płyty winylowej na CD czy mp3, tak i niektórzy nie oddaliby nigdy syntezatora analogowego w zamian za cyfrowy. Można by dyskutować długo nad możliwościami jednego i drugiego, ale wszelkie spory tracą sens w obliczu najważniejszego czynnika w kontekście każdej twórczości – ludzkiego talentu. Thomas Lehn jest od wielu lat jedną z niekwestionowanych gwiazd muzyki improwizowanej. Pracuje przede wszystkim na ulubionym, walizkowym EMS Synthi A, zbudowanym w 1971 r. przez najstarszą z firm produkujących instrumenty elektroniczne – londyński Electronic Music Studios. To właśnie ten instrument czterdzieści lat temu reklamowany był hasłem „Każda zakonnica potrzebuje Synthi” (sic!) („Every nun needs a Synthi”). Podczas koncertu 18 kwietnia Thomas Lehn wystąpi w duecie z Benoît Moreau – szwajcarskim kompozytorem, klarnecistą i pianistą, który zrealizuje swoją partię na toy piano poszerzonym o elektronikę. Wieczór w filharmonii rozpocznie trasę koncertową artystów, która poprowadzi przez Warszawę, Budapeszt, Nowy Sad, Belgrad, Ljublianę, Berno i Zurych.

Benoît Moreau – toy piano, Thomas Lehn – elektronika

Thomas Lehn, Benoît Moreau - Hankyu