KONCERT KARNAWAŁOWY

8 lutego 2019, 19.00 Kup bilet > Ceny biletów: normalny 48-34 PLN, ulgowy 36-24 PLN

Muzyka węgierska inspirowała wielu twórców XIX wieku. Swą siłę oddziaływania zawdzięcza pełnym energii rytmom tanecznym i wyrazistej emocjonalności, która efektownie łączy nastrój radosny ze śpiewną lamentacją. Węgierska muzyka ludowa, a zwłaszcza jej część będąca wyrazem kultury cygańskiej, wyraźnie wpłynęła na twórczość romantycznego piani­sty Ferenca Liszta. Utrwalił on pozycję Cygana wirtuoza na kulturowej mapie Europy, pisząc książkę „Cyganie i ich muzyka na Węgrzech” (1859). W II Rapsodii węgierskiej wykorzystał rytmy ognistego czardasza, przez nawiązania do folkloru, dając wyraz poparciu dążeń nie­podległościowych swoich rodaków. Rapsodia szybko zdobyła popularność, zachwycając wirtuozerią i harmoniką. Podobna w charakte­rze jest rapsodia „Tzigane” Maurice’a Ravela, skomponowana dla węgierskiej skrzypaczki Jelly d’Aranyi. Z kolei „Carmen-Fantazie” Franza Waxmana opiera się na tematach ze znanej „cygańskiej” opery „Carmen” Bizeta. Dziełem o gorącym temperamencie jest uwer­tura „Karnawał rzymski” Hectora Berlioza, któ­rego również fascynowała tradycja muzyczna upowszechniana przez „grających Romów”. Pisał o tym w liście do siostry z 1846 r., a więc jeszcze przed wydaniem książki Liszta.

O godz. 18.15 zapraszamy do Sali Kameralnej na spotkanie przedkoncertowe, które poprowadzi Konrad Mielnik.

Dalibor Karvay – skrzypce

Konstantin Chudovsky – dyrygent

Orkiestra Symfoniczna FŁ

Ferenc Liszt - II Rapsodia węgierska cis-moll