Wrzesień '21

po wt śr cz pt so nd
30
31
1
2
3
4
5
 
 
 
 
 
 
 
6
7
8
9
10
12
 
 
 
 
 
 
13
14
15
16
18
19
 
 
 
 
 
 
20
21
22
23
25
 
 
 
 
 
27
28
29
30
1
2
3
 
 
 
 
 
 
 
Zobacz cały kalendarz >
FILTRUJ KONCERTY
Koncerty symfoniczne
Koncerty muzyki kameralnej
Metropolitan Opera live
Dla dzieci - DUA
Dla dzieci - Odkrywcy muzyki
Dla dzieci - Filharmonia z klasą
Dla dzieci - Baby Boom Bum
Imprezy impresaryjne
Kolory Polski
Koncerty szkolne
Nasłuchiwanie
Odznacz wszystkie
Archiwum koncertoweArchiwum Informacji

KONCERT KAMERALNY

15 maja 2018, 19.00 Kup bilet > Ceny biletów: normalny 32 PLN, ulgowy 22 PLN

Alessandro Quartett został założony przez skrzypka Sebastiana Gugałę w roku 2010. W skład kwartetu wchodzą kameraliści i zarazem członkowie Symfonieorchester St. Gallen: Sebastian Gugała – skrzypce, Bakyt Bizhanov – skrzypce (podczas koncertu w FŁ zastąpi go Yuko Ishikawa), Jan Snakowski – altówka i Adrian Gavrilescu – wiolonczela. Muzycy są laureatami wielu międzynarodowych konkursów solistycznych i kameralnych, a ich miłość do muzyki zaowocowała wieloma udanymi projektami koncertowymi. Kwartet koncertuje głównie w Szwajcarii, Niemczech, Austrii i Włoszech. Aby poszerzyć swój repertuar, często współpracuje z innymi instrumentalistami lub wokalistami. Podczas koncertu w Łodzi, wraz ze znanym łódzkim pianistą Tomaszem Bartoszkiem zespół wykona kwintet fortepianowy Zarębskiego.
Powstały w 1885 roku Kwintet fortepianowy g-moll Juliusza Zarębskiego (1854-1885) uchodzi za najwybitniejsze dzieło polskiej kameralistyki romantycznej. Jest zadedykowany Franzowi Lisztowi – Zarębski był jego ulubionym uczniem. Odkryty na nowo przez Marthę Argerich, wszedł na stałe do repertuaru jej koncertów po sensacyjnym wykonaniu na festiwalu w Lugano w 2011 r.
W programie koncertu znalazł się także utwór Michela Rosseta „Mors et vita”. Rosset, oboista i kompozytor, urodził się w Szwajcarii (1956), ale ma polskie korzenie. Studiował w konserwatoriach w Lozannie i Bernie, po czym został zaangażowany jako oboista i rożek angielski solo w Orkiestrze Symfonicznej St-Gallen. Dał się poznać także jako kompozytor. W 2017 r. jego Concerto a due cori zostało wyróżnione drugim miejscem w konkursie Losh Atkinson Historic Sounds Composition zorganizowanym przez zespół Norwich Baroque.
Jako ostatni zostanie wykonany I Kwartet smyczkowy Raffaele d’Alessandro (1911-1959), jednego z największych kompozytorów szwajcarskich XX wieku. Obecnie jest odkrywany na nowo, interesują się nim młodzi muzycy. Był uczniem Paula Müllera i Nadii Boulanger, fortepianu uczył się u Paula Roesa, a organów u Marcela Dupré. Był znany jako kompozytor i pianista. Jego admiratorami byli tak znani artyści, jak m.in. Alfred Cortot, Paul Kletzki, Eugene Ormandy, Olivier Messiaen. Raffaele d'Alessandro pozostawił po sobie ok. 80 dzieł różnych gatunków, od utworów na fortepian po koncerty i symfonie, a także niedokończoną operę.

Prowadzenie koncertu – Elżbieta Stępnik.

Wykonawcy:

Alessandro Quartett:
Sebastian Gugała – skrzypce, Yuko Ishikawa – skrzypce, Jan Snakowski – altówka, Adrian Gavrilescu – wiolonczela, Tomasz Bartoszek – fortepian

Program:

J. Zarębski - Kwintet fortepianowy g-moll op. 34

M. Rosset - „Mors et vita”

R. d’Alessandro - I Kwartet smyczkowy

Archiwum koncertoweArchiwum Informacji

Strona internetowa Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina zrealizowana w ramach projektu „FŁ100. Stuletnia i nowoczesna Filharmonia Łódzka marką regionalną” współfinansowana przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa.