Październik '21

po wt śr cz pt so nd
27
28
29
30
1
2
3
 
 
 
 
4
5
6
7
8
9
 
 
 
11
12
13
14
17
 
 
 
 
 
18
20
21
24
 
 
 
 
25
27
28
30
31
 
 
 
 
 
Zobacz cały kalendarz >
FILTRUJ KONCERTY
Koncerty symfoniczne
Koncerty muzyki kameralnej
Metropolitan Opera live
Dla dzieci - DUA
Dla dzieci - Odkrywcy muzyki
Dla dzieci - Filharmonia z klasą
Dla dzieci - Baby Boom Bum
Imprezy impresaryjne
Kolory Polski
Koncerty szkolne
Nasłuchiwanie
Odznacz wszystkie
Archiwum koncertoweArchiwum Informacji

KONCERT JUBILEUSZOWY Z OKAZJI 10-LECIA DZIAŁALNOŚCI AKADEMICKIEJ ORKIESTRY POLITECHNIKI ŁÓDZKIEJ

KONCERT JUBILEUSZOWY Z OKAZJI 10-LECIA DZIAŁALNOŚCI AKADEMICKIEJ ORKIESTRY POLITECHNIKI ŁÓDZKIEJ 31 stycznia 2016, 18.00 Kup bilet > Cena biletu: 15 PLN

W programie:

A. Vivaldi – 4 Pory Roku, koncert  skrzypcowy „Zima”
S. Rachmaninow – Trzy Pieśni Rosyjskie

***

J. Strauss (syn) – Walc „Nad pięknym modrym Dunajem”
A. Piazzola  – Oblivion
C. Gardel – Por Una Cabeza
H. Mancini – Romeo i Julia

Wykonawcy: Ryszard Jan Osmoliński – dyrygent, Olga Alicja Osmolińska – skrzypce
gościnnie wystąpi Akademicki Chór Politechniki Łódzkiej

 

AOPŁ powstała w 2005 r. pod dyrekcją prof. Ryszarda Jana Osmolińskiego – skrzypka, dyrygenta i pedagoga, laureata międzynarodowych konkursów muzycznych we Włoszech, zasłużonego dla kultury i oświaty polskiej. Członkami zespołu są studenci i pracownicy Politechniki Łódzkiej, a także studenci Uniwersytetu i Akademii Muzycznej w Łodzi. Założeniem programowym orkiestry jest umożliwienie wspólnego muzykowania studentom grającym na różnych instrumentach, podnoszenia poziomu umiejętności muzycznych oraz czerpania przyjemności i satysfakcji ze wspólnych koncertów. Działalność orkiestry to również promocja Politechniki Łódzkiej oraz promocja Łodzi i województwa łódzkiego podczas koncertów ogólnopolskich i zagranicznych.

W programie Akademickiej Orkiestry Politechniki Łódzkiej są zarówno utwory klasyczne jak i rozrywkowe, często aranżowane specjalnie dla tego ansamblu. Na swoich pierwszych koncertach w Łodzi, m.in. podczas cyklów koncertowych festiwalu  „Muzyka na Politechnice”, orkiestra pod batutą prof. R.J. Osmolińskiego wykonywała m.in.: Koncert d-moll na 2 skrzypiec i orkiestrę  J.S. Bacha, 4 Pory Roku A. Vivaldiego, Kanon D-dur J. Pachelbela, Mazura St. Moniuszki, „Łabędzia” C. Saint-Saënsa i muzykę filmową.

Zespół ma na swoim koncie koncerty z japońską skrzypaczką Satomi Yasutaniya, z łódzkimi wirtuozami skrzypiec – Łukaszem Błaszczykiem, Moniką Sylwią Osmolińską, Mają Tomaszewską i Maciejem Łabeckim, z primadonną Teatru Wielkiego w Łodzi, sopranistką Dorotą Wójcik, prof. Wiedeńskiej Akademii Zbigniewem Zienkowskim oraz z mezzosopranistką Moniką Krajewską z Nowego Jorku. W 2007 r. orkiestra zagrała na koncercie inauguracyjnym I Międzynarodowego Festiwalu „Wiosna na Politechnice” w Łodzi, a  w czerwcu zespół wystąpił w czasie koncertu inaugurującego Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej w Sokolnikach zdobywając uznanie publiczności i krytyki. W tym samym roku AOPŁ grała z wielkim sukcesem na Międzynarodowym Festiwalu „Barwy Jesieni” w Równem na Ukrainie z solistami Ryszardem J. Osmolińskim i Olgą Alicją Osmolińską – koncertmistrzem orkiestry. W latach 2008–2013  AOPŁ pod dyr. prof. Ryszarda J. Osmolińskiego występowała m.in. w Łodzi, Krakowie, Wrocławiu, Zakopanem, Łowiczu oraz zagranicą we Lwowie, w Równem, w Ałuszcie na Krymie, w Wiedniu i Grazu w Austrii, we Włoszech: w Paliano, San Cesareo oraz w Watykanie, na Pl. św. Piotra podczas Audiencji Generalnej Ojca Świętego Benedykta XVI oraz w Kościele Polskim p.w. św. Stanisława w Rzymie. W 2013 r. Akademicka Orkiestra Politechniki Łódzkiej, występując pod batutą swojego szefa, uhonorowana została Złotym Dyplomem na Międzynarodowym  Festiwalu Orkiestr i Chórów w Baden-Baden w Niemczech, a w 2014 r. zespół wystąpił z powodzeniem na Międzynarodowym Festiwalu Chórów i Orkiestr w Paryżu oraz na koncertach w Łodzi, Łowiczu i Sokolnikach. W 2015 r. zespół wziął udział w Międzynarodowym Festiwalu Bożego Narodzenia i Nowego Roku w Sokolnikach/Łódź, w czerwcu zagrał koncerty  w Szwajcarii m.in. w Zurichu i Herisau oraz wystąpił w koncertach  jubileuszowych z okazji 70-lecia powstania Politechniki Łódzkiej. Orkiestra AOPŁ pod dyr. R.J. Osmolińskiego nagrała też materiał do swojej pierwszej płyty CD ze światowymi przebojami muzyki filmowej. W styczniu 2016 r. orkiestra wystąpiła ponownie na Festiwalu Bożego Narodzenia i Nowego Roku w Sokolnikach i zagra Koncert Jubileuszowy z okazji 10-lecia działalności na estradzie Filharmonii Łódzkiej im. A. Rubinsteina.

Archiwum koncertoweArchiwum Informacji

Strona internetowa Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina zrealizowana w ramach projektu „FŁ100. Stuletnia i nowoczesna Filharmonia Łódzka marką regionalną” współfinansowana przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa.