Zobacz cały kalendarz >
FILTRUJ KONCERTY
Koncerty symfoniczne
Koncerty muzyki kameralnej
Metropolitan Opera live
Dla dzieci - DUA
Dla dzieci - Odkrywcy muzyki
Dla dzieci - Filharmonia z klasą
Dla dzieci - Baby Boom Bum
Imprezy impresaryjne
Kolory Polski
Koncerty szkolne
Nasłuchiwanie
Odznacz wszystkie
Archiwum koncertoweArchiwum informacji

KONCERT GALOWY - inauguracja obchodów jubileuszu 50-lecia Chóru Filharmonii Łódzkiej

17 lutego 2019, 17.00 Kup bilet > Ceny biletów: normalny 32 PLN, ulgowy 22 PLN

Nie każda filharmonia może się poszczycić profesjonalnym zespołem wokalnym. Chór Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina stał się zespołem zawodowym w 1969 r. dzięki staraniom Stefana Marczyka, ówczesnego szefa instytucji. Pierwszym chórmistrzem został Tomasz Szymański. Rolę lidera Chóru po 1982 r. przejął Marek Jaszczak, chórmistrz i kompozytor, z FŁ związany przez ponad 40 lat, który przygotował z zespołem wiele monumentalnych dzieł oratoryjno-kantatowych, wpływając trwale na jego artystyczne emploi. Od kilku lat chórmistrzem Filharmonii Łódzkiej jest Dawid Ber, ceniony łódzki dyrygent, doświadczony w kierowaniu różnorodnymi zespołami wokalnymi.
Chór liczy 54 osoby, lecz dla potrzeb niektórych utworów występuje w powiększonym składzie. Dysponuje bogatym i wszechstronnym repertuarem, obejmującym wiele gatunków muzycznych, stylów i epok, przeznaczonych dla wokalistów z towarzyszeniem orkiestry sym­fonicznej, zespołów kameralnych oraz śpiewających a cappella. Zespół szczyci się występami w ramach festiwalu Wratislavia Cantans we Wrocławiu, Gaude Mater w Częstochowie, Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Indywidualności Muzycznych im. Aleksandra Tansmana. W roku 2014 obchodził jubileusz 45-lecia – z tej okazji otrzymał Brązowy Medal Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”. Chór odbył wiele zagranicznych tournées, dokonał szeregu nagrań. Jedną z nowszych produkcji z jego udziałem jest płyta z utworami Witolda Lutosławskiego na głos i orkiestrę (DUX), nominowana w 2015 r. do nagrody „Fryderyk”.
Podczas inauguracji obchodów jubileuszu 50-lecia muzycy pod kierunkiem Dawida Bera wykonają utwory od renesansu aż po czasy najnowsze. „Magnificat” Mikołaja Zieleńskiego pochodzi z jedynego jego dzieła zachowanego do czasów dzisiejszych: monumentalnego zbioru „Offertoria et Communiones totius anni”. Został on wydany drukiem w 1611 r. w Wenecji, co dowodzi wielkiego uznania. Motet „Der Geist hilft unsrer Schwachheit auf” został napisany przez Johanna Sebastiana Bacha do słów nowotestamentowego Listu do Rzymian („Duch przychodzi z pomocą naszej słabości”) z okazji pogrze­bu luterańskiego filozofa Johanna Heinricha Ernesti. Dziękczynny magnificat – kantyk Panny Maryi z Ewangelii wg św. Łukasza – inspiruje także kompozytorów współczesnych, czego dowodzi „Magnifi­cat and nunc dimittis” Pawła Łukaszewskiego (ur. 1968). Z twórczości związanego z Łodzią Krzysztofa Grzeszczaka (ur. 1965) wybrano „Tongeren Mass”, której prawykonanie odbyło się w 2016 r. Utwór Jamesa Whitbourna (ur. 1963) „Son of God Mass” również należy do kręgu muzyki religijnej, stanowiąc przy okazji ciekawy przykład nietypowego zastosowania saksofonu.

Wykonawcy:

Paweł Gusnar – saksofon

Krzysztof Urbaniak – organy

Magdalena Szymańska – sopran

Robert Grabowski – tenor

Dariusz Kaśnicki – perkusja

Tomasz Wrocławski – perkusja

Dawid Ber – dyrygent / przygotowanie chóru

Chór FŁ

Prowadzenie koncertu: Elżbieta Stępnik

Program:

Mikołaj Zieleński - Magnificat

Johann Sebastian Bach - Der Geist hilft unsrer Schwachheit auf, BWV 226

Krzysztof Grzeszczak - Tongeren Mass

Paweł Łukaszewski - Magnificat and Nunc dimittis

James Whitbourn - Son of God Mass

Johann Sebastian Bach - Cum sancto spiritu z Wielkiej Mszy h-moll BWV 232

Archiwum koncertoweArchiwum informacji