KONCERT FINAŁOWY 24. „KOLORÓW POLSKI”

27 sierpnia 2023, 19.00 Kup bilet > Ceny biletów od 43 PLN do 70 PLN

ŁÓDŹ
Sala Koncertowa Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina

Marta Zalewska – śpiew
Marcin Januszkiewicz – śpiew
Joanna Wolańska – bęben obręczowy
Artur Koza – przygotowanie chóru, dyrygent
Kwartet smyczkowy Etnosomnia w składzie: Dorota Błaszczyńska-Mogliska i Weronika Błaszczyńska – skrzypce, Magdalena Szczebiot – altówka, Marzena Masłowska – wiolonczela
Chór FŁ

Pieśni ludowe z regionu łódzkiego we współczesnych opracowaniach (prawykonania):
Zuzanna Falkowska – „Z tamtej strony wody dziewcyna stojała”
Jacek Sykulski – „Tam na polu krzyż”
Zuzanna Falkowska – „Ta corno chmurecka”
Jacek Sykulski – „A uśnijze mi, uśnij”
Marcin Wawruk – „Suita włościańska”

Chuhei Iwasaki – dyrygent
Chór i Orkiestra Symfoniczna FŁ

Gary Guthman – „Fantazja łódzka” (prawykonanie z okazji 600-lecia nadania Łodzi praw miejskich)

Koncert finałowy „Kolorów Polski” uświetni prawykonanie „Fantazji łódzkiej” Gary’ego Guthmana, zamówionej przez Filharmonię Łódzką z okazji 600. rocznicy uzyskania przez Łódź praw miejskich.  Czteroczęściowy utwór został zainspirowany burzliwą historią Łodzi począwszy od roku 1423 – momentu, w którym stała się miastem. Usłyszymy fragmenty inspirowane folklorem okolic Łodzi (owijok i oberek) oraz starą pieśnią dożynkową z rejonu Sieradza, wykonaną chóralnie, „Przynieślimy jaśnie panu!”. W części drugiej, zatytułowanej „Czas fabryk”, kompozytor wykorzystał piosenki „Fabryczna dziewczyna” i „Pieśń o Łodzi” oraz tekst satyryczny „Majster”, opowiadające o życiu mieszkańców w czasach industrialnego rozkwitu miasta. „Czas wojny” przedstawia za pomocą muzyki tragiczny okres II wojny światowej, naznaczony zagładą żydowskiej części łódzkiej społeczności (hebrajski Shema Yisrael), „Czas Łodzi” nawiązuje zaś do współczesności – okresu rozkwitu miasta.

Gary Guthman to trębacz-solista, jazzman i kompozytor pochodzący ze Stanów Zjednoczonych. Koncertował jako solista w ponad 300 salach filharmonicznych Kanady i USA, prezentując swoje projekty „Tribute to Harry James” oraz „Trumpet Greats”, zawierające jego własne kompozycje i aranżacje orkiestrowe. Obecnie mieszka w Polsce. Od czasu przyjazdu do Europy w 2007 roku występował wielokrotnie na festiwalach jazzowych oraz w filharmoniach ze swoimi autorskimi projektami. Inspiruje się polską historią i kulturą, o czym świadczy m.in. płyta „Autoportrety” – muzyczny hołd dla Mirona Białoszewskiego, oraz musical „List z Warszawy”, skomponowany dla Warszawskiej Opery Kameralnej.

Prawykonanie poprowadzi Japończyk Chuhei Iwasaki, od roku 2021 główny dyrygent Orkiestry Filharmonicznej w czeskim Pilźnie.

W programie koncertu finałowego znajdą się też pieśni ludowe z regionu łódzkiego we współczesnych opracowaniach, które wykona Chór Filharmonii Łódzkiej, soliści i kwartet smyczkowy pod dyrekcją chórmistrza Artura Kozy.

Autorami opracowań są Zuzanna Falkowska – kompozytorka, dyrygentka, aranżerka, autorka muzyki do spektakli teatralnych, inicjatorka widowisk teatralno-muzycznych, pedagog, instruktor teatralny,  wiolonczelistka pianistka i wokalistka; Jacek Sykulski – kompozytor, dyrygent i chórmistrz, wieloletni dyrygent i dyrektor artystyczny Chóru Akademickiego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a od 2003 roku – dyrektor Poznańskiego Chóru Chłopięcego; Marcin Wawruk – chórmistrz, aranżer, kompozytor, profesor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, założyciel i szef artystyczny zespołu wokalnego ProForma, jednego z czołowych zespołów amatorskiego ruchu chóralnego w Polsce.

Gary Guthman, fot. Hanna Szejn
Chuhei Iwasaki, fot. Ivan Malý