Kwiecień '19

Salon Przyjaciół Filharmonii Łódzkiej

KONCERT FINAŁOWY 19. WĘDROWNEGO FESTIWALU FILHARMONII ŁÓDZKIEJ „KOLORY POLSKI”

31 sierpnia 2018, 19.00 Kup bilet >Ceny biletów: normalny 50 PLN, ulgowy 40 PLN

Sala koncertowa Filharmonii Łódzkiej, ul. Narutowicza 20/22

POLACC
MARCIN WYROSTEK & CORAZON

Zespół w składzie: Marcin Wyrostek – akordeon, Marcin Jajkiewicz – wokal, Agnieszka Haase-Rendchen – fortepian, Daniel Popiałkiewicz – gitara, Mateusz Adamczyk – skrzypce, Piotr Zaufal – gitara basowa, Krzysztof Nowakowski – instrumenty perkusyjne; oraz kwartet smyczkowy

W programie koncertu m.in. utwory z płyty „Polacc”: „Mazurcyjek”, „Nie oczekuję dziś nikogo”, „Chodzony”, „Tango Schaeffera”, „Zabrałaś serce moje”, „Do kogo idziesz”, „Janosik”, „Maccabi Warszawa” i z poprzednich albumów Marcina Wyrostka

Na finał Festiwalu wystąpi znany akordeonista Marcin Wyrostek wraz z zespołem Corazon. Artysta zaprezentuje m.in. fragmenty ze swojej najnowszej płyty „Polacc”, na której rozmaite motywy „Pol”-skości połączył wspólny „Acc”-ordeonowy mianownik. Muzyka ta różni się od dotychczasowej twórczości Marcina Wyrostka. Przez lata koncertowania z repertuarem argentyńskim, bałkańskim i latynoamerykańskim u muzyków pojawiła się potrzeba sięgnięcia do własnych korzeni. Usłyszymy utwory inspirowane polską muzyką tradycyjną, filmową, żydowską, czy też polskimi tańcami ludowymi. Pojawią się także motywy z kompozycji wielkich mistrzów, m.in.: Henryka Mikołaja Góreckiego, Wojciecha Kilara, Witolda Lutosławskiego, Karola Szymanowskiego. Nie zabraknie autorskich kompozycji Marcina Wyrostka, zilustrowanych i zaaranżowanych z muzyczną wrażliwością charakterystyczną dla tego artysty. Marcin Wyrostek wykonuje muzykę klasyczną, jazzową i ethno-folk. Kluczowym elementem jego tożsamości muzycznej jest improwizacja. Kariera tego wirtuoza akordeonu nabrała tempa po zwycięstwie w polskiej, drugiej edycji programu „Mam talent” (2009). Już wcześniej był laureatem ponad 30 konkursów akordeonowych. Jednym z najbardziej ekscytujących wyzwań muzycznych był jego wspólny występ z Bobbym McFerrinem. Marcin Wyrostek nagrał 4 autorskie płyty, za „Magia del Tango” otrzymał potrójną platynę i nominację do Fryderyka, za album „For Alice” platynę i podwójną platynę za „Coloriage”. Koncert „Polacc” z założenia jest wielobarwny i energetyczny, a prezentowane utwory to efekt poszukiwań wspólnej, polskiej wrażliwości muzycznej, którą odnaleźć można w muzyce różnych gatunków i na przestrzeni wielu lat.