Wrzesień '22

Zobacz cały kalendarz >
FILTRUJ KONCERTY
Koncerty symfoniczne
Koncerty muzyki kameralnej
Metropolitan Opera live
Dla dzieci - DUA
Dla dzieci - Odkrywcy muzyki
Dla dzieci - Filharmonia z klasą
Dla dzieci - Baby Boom Bum
Imprezy impresaryjne
Kolory Polski
Koncerty szkolne
Nasłuchiwanie
Odznacz wszystkie
Archiwum koncertoweArchiwum informacji

KONCERT 23. FESTIWALU „KOLORY POLSKI”

23 lipca 2022, 19.00

GIDLE, bazylika Matki Bożej – kościół pw. Wniebowzięcia NMP, Plac Dominikański 6

 

Bezpłatna transmisja na portalu Drzwi do kultury: drzwidokultury.pl.

 

Wykonawcy:
Dagmara Barna-Kosowicz – sopran
Adam Kamieniecki – bas
Zbigniew Pilch – prowadzenie zespołu
Łódzka Orkiestra Barokowa Altberg Ensemble
Ewa Mrowca – koncepcja i opracowanie programu koncertu
Maciej Jochymczyk – współpraca muzykologiczna i opracowanie materiałów nutowych

 

Program:
Muzykalia gidelskie
A. Stradella – sinfonia z kantaty „Il Barcheggio”
A. Sacchini – aria „Justum deduxit Dominus” [214], kontrafaktura arii „No che non voglio offendere” z opery „Lucio Vero”
Ketter? Anonim? – [Praeludium] [188]
Anonim [J.A. Hasse?] – aria „Huc gentes convolate” [218]
Anonim – aria „In te domine speravi non confudar in aeternum” [221]
Anonim? J.A. Hasse? – aria „Nomen amabile et ineffabile Mariae Virginis” [222], kontrafaktura pierwszej części arii „Non vi dolga o piaggie amene” z opery „Asteria”
D. Albert, Hermann [L. Hofmann?] – Sinfonia ex C [276]
Halix [H. Johann?] W. Dankowski – „Salve Regina” in Es [178]
V. Rauzzini „Salve Regina” in B [181], kontrafaktura arii „Infelice in tanto orrore” z opery „Piramo e Tisbe”
Anonim – Offertorium „O sacramentum pietatis, o signum unitatis” [143.1]

 

Prowadzenie koncertu: Maciej Jochymczyk

 

Wstęp wolny

 

Gidle zwane są niekiedy „małą Częstochową”. Kamienna figurka Matki Bożej, słynąca cudami, od wieków przyciąga pielgrzymów. Dla artystów i muzykologów wyjątkowo cenne są muzykalia gidelskie,  dające wyobrażenie o repertuarze działającej przez ponad 300 lat klasztornej kapeli dominikanów. Utwory z tego archiwum złożą się na repertuar koncertu Łódzkiej Orkiestry Barokowej Altberg Ensemble. Prezentowany program został przygotowany specjalnie na koncert Kolorów Polski.

„Gidle już w XVII wieku należały do największych centrów pielgrzymkowych, nie jest więc zaskoczeniem ożywione życie muzyczne w ówczesnym klasztorze – mówi Ewa Mrowca, która wraz z Jakubem Kościukiewiczem sprawuje kierownictwo artystyczne zespołu. – Program opracowaliśmy na podstawie rękopisów, które znajdują się w archiwum dominikanów w Krakowie. Wybierałam repertuar pod kątem składu. Zwracałam też uwagę na antyfony, które były ważne dla dominikanów, zwłaszcza hymn »Salve Regina«, odgrywający istotną rolę w liturgii tego zakonu. Przygotowanie partytur, którego dokonał dr Maciej Jochymczyk, muzykolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego, pozwoliło sprawdzić, czy głosy są kompletne”.

W programie znajdują się głównie utwory XVIII-wieczne. Ich twórcami byli między innymi włoski kompozytor i śpiewak Venanzio Rauzzini, włoski kompozytor operowy Antonio Sacchini oraz niemiecki kompozytor i dyrygent Albert Dietrich. Jedynym utworem spoza muzykaliów gidelskich jest sinfonia Alessandra Stradelli, nawiązująca do historii przechowywanej w dominikańskich zbiorach arii, mylnie przypisywanej temu twórcy włoskiego baroku. Altberg Ensemble tworzą muzycy specjalizujący się w grze na instrumentach dawnych bądź ich wiernych kopiach oraz stosujący historyczne praktyki wykonawcze. Powstanie tej formacji jest ściśle związane z festiwalem Kolory Polski: zespół zadebiutował na tej imprezie w 2017 roku w kolegiacie w Tumie.

Altberg Ensemble wypełnia ważną lukę w życiu muzycznym Łodzi i regionu, o czym świadczy nagroda  Armatka Kultury 2017 w plebiscycie magazynu kulturalnego „Kalejdoskop”. Muzycy regularnie koncertują w Łodzi i województwie łódzkim w ramach cyklu Barokowa Łódź oraz w innych miejscach Polski, m.in. na festiwalach Dramma per Musica na Zamku Królewskim w Warszawie, Bydgoska Scena Barokowa, Barok na Mazurach. W kwietniu tego roku ukazała się pierwsza płyta zespołu z suitami orkiestrowymi i koncertem polskim G.Ph. Telemanna nagrana pod kierunkiem Petera Van Heyghena dla wytwórni DUX.

Festiwal odbywa się pod Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Łódzkiego Grzegorza Schreibera.

Tegoroczny festiwal patronatem medialnymi objęli: Dziennik Łódzki, Radio Łódź, Nasze Radio, Nasze Radio Nostalgicznie oraz Magazyn Presto.

Partnerem Festiwalu jest firma Syguła - Autoryzowany Koncesjoner Marki Citroen.

Altberg Ensemble, fot. Teresa Gręziak

Archiwum koncertoweArchiwum informacji