Październik '21

po wt śr cz pt so nd
27
28
29
30
1
2
3
 
 
 
 
4
5
6
7
8
9
 
 
 
11
12
13
14
17
 
 
 
 
 
18
20
21
24
 
 
 
 
25
27
28
30
31
 
 
 
 
 
Zobacz cały kalendarz >
FILTRUJ KONCERTY
Koncerty symfoniczne
Koncerty muzyki kameralnej
Metropolitan Opera live
Dla dzieci - DUA
Dla dzieci - Odkrywcy muzyki
Dla dzieci - Filharmonia z klasą
Dla dzieci - Baby Boom Bum
Imprezy impresaryjne
Kolory Polski
Koncerty szkolne
Nasłuchiwanie
Odznacz wszystkie
Archiwum koncertoweArchiwum Informacji

"Kolory Polski" - Święto Słońca - Inowłódz

13 sierpnia 2016, 20.00 Wstęp wolny

Inowłódz, Zamek Kazimierza Wielkiego (scena plenerowa)

 

Święto Słońca

 

Wykonawcy:

Kapela ze Wsi Warszawa w składzie: Magdalena Sobczak – głos, cymbały; Sylwia Świątkowska – głos, skrzypce, fidel płocka, suka biłgorajska, altówka; Ewa Wałecka – głos, skrzypce, lira korbowa; Piotr Gliński – baraban, perkusjonalia; Paweł Mazurczak – kontrabas; Maciej Szajkowski – bęben obręczowy, daf, perkusjonalia; Miłosz Gawryłkiewicz – trąbka, skrzydłówka

 

Kapela ze Wsi Warszawa to – zdaniem wielu komentatorów – najlepszy zespół muzyki folkowej w Polsce. „Ich nazwa jest już tak rozpoznawalna, że mogłaby być drugim godłem w stylu «Teraz Polska» w świecie rodzimej kultury” – pisał Paweł Rusak. Mają w repertuarze awangardowe interpretacje muzyki tradycyjnej szeroko pojętego terenu Mazowsza. Mimo wierności tradycyjnym technikom gry i śpiewu oraz tradycyjnemu instrumentarium, pełne inwencji wykonania dawnych utworów brzmią zaskakująco i są w pełni zrozumiałe dla współczesnego odbiorcy. W początkach działalności Kapela spotkała się ze znakomitym przyjęciem słuchaczy i zdobyła szereg nagród na polskich festiwalach folkowych. Potem były kolejne sukcesy, m.in. Awards for World Music w kategorii „Newcomer”, przyznana przez Radio BBC 3 (2004), Fryderyk (za „Wykorzenienie”, 2006) i Machiner (2007). „Święto Słońca” to 7. album zespołu, a zarazem pierwsza podwójna płyta w jego dyskografii. Kapela ze Wsi Warszawa wyrusza w muzyczną drogę ku słońcu, ponad horyzont, ze Wschodu na Zachód, spotykając niezwykłych artystów z Indii, Persji i hiszpańskiej Galicji. Wspólnym elementem łączącym tak geograficznie odległe tradycje z polską kulturą ludową był kult solarny i ta właśnie duchowa wspólnota stała się główną inspiracją dla konceptu nowego wydawnictwa. „To także opowieść o dwóch naturach świata, Yin i Yang, żywiole męskim i żeńskim, dniu i nocy, Słońcu i Księżycu. Stąd dwie płyty i ich zróżnicowanie, stąd eksperymenty w ramach brzmienia Kapeli i wykorzystanie nowych instrumentów, stąd także różnorodność i charyzma zaproszonych do wspólnych nagrań gości” – mówi o nowej płycie Maciej Szajkowski, założyciel Kapeli.

W Inowłodzu usłyszymy utwory z tego właśnie albumu, z części I #Słońce i części II #Księżyc.

 

Wydarzenia towarzyszące:

Wystawa wycinank i ludowej Aleksandra Dutkiewicza
Warsztaty filcowania poprowadzi Ewa Nagórska
Wystawa zdjęć z filmu „Potop ”
Miejsce: Gminne Centrum Kultury na Zamku Kazimierza Wielkiego; szczegóły: tel. +48 44 710 18 54

 

Inowłódz

Archiwum koncertoweArchiwum Informacji

Strona internetowa Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina zrealizowana w ramach projektu „FŁ100. Stuletnia i nowoczesna Filharmonia Łódzka marką regionalną” współfinansowana przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa.