Październik '21

po wt śr cz pt so nd
27
28
29
30
1
2
3
 
 
 
 
4
5
6
7
8
9
 
 
 
11
12
13
14
17
 
 
 
 
 
18
20
21
24
 
 
 
 
25
27
28
30
31
 
 
 
 
 
Zobacz cały kalendarz >
FILTRUJ KONCERTY
Koncerty symfoniczne
Koncerty muzyki kameralnej
Metropolitan Opera live
Dla dzieci - DUA
Dla dzieci - Odkrywcy muzyki
Dla dzieci - Filharmonia z klasą
Dla dzieci - Baby Boom Bum
Imprezy impresaryjne
Kolory Polski
Koncerty szkolne
Nasłuchiwanie
Odznacz wszystkie
Archiwum koncertoweArchiwum Informacji

"Kolory Polski" - Skierniewice

11 sierpnia 2018, 19.00 wstęp wolny

Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, Plac Jana Pawła II 1

 

JAN KOCHANOWSKI – PIEŚNI
KUBA STANKIEWICZ

Zespół w składzie: Kuba Stankiewicz – fortepian, Jacek Kotlarski – wokal, Maciej Sikała – saksofon tenorowy i sopranowy, Wojciech Pulcyn – kontrabas, Sebastian Frankiewicz – perkusja

W programie koncertu autorskie kompozycje Kuby Stankiewicza do wybranych pieśni Jana Kochanowskiego: Księgi Pierwsze – Pieśń VIII, Pieśń IV, Pieśń VII, Pieśń XI, Pieśń XIV, Pieśń XXII; Księgi Wtóre – Pieśń X, Pieśń VII, Pieśń XXIII, Pieśń XIV, Pieśń XXII, Pieśń XXV

„Nikomu, albo raczej wszytkim, swoje księgi / Daję. By kto nie mniemał (strach to bowiem tęgi), / Że za to trzeba co dać, wszyscy darmo miejcie. / O drukarzu nie mówię, z tym się zrozumiejcie” – pisał Jan Kochanowski, wielki poeta okresu odrodzenia. Informacja ta aktualna jest do dziś: również i dzisiaj, dzięki Filharmonii Łódzkiej, pieśni Jana Kochanowskiego, we współczesnym opracowaniu, będzie można posłuchać „darmo”. Blisko 50 (49) utworów lirycznych, inspirowanych wzorcami stworzonymi przez Horacego i Petrarkę, powstawało przez 20 lat, zarówno podczas pobytu Kochanowskiego na dworach, jak i w jego domu w Czarnolesie. Stanowią one wykładnię oficjalnego programu literackiego i filozoficznego wielkiego poety. Poruszają tematy aktualne dla wszystkich, jak miłość, radość i zabawa, religia, postawa wobec życia i wiele innych.
Te pisane staropolszczyzną utwory, o typowym dla XVI wieku sposobie ujęcia, ale wciąż aktualnej treści, zainspirowały wybitnego polskiego pianistę jazzowego, Kubę Stankiewicza (ur. 1964). Na początku swej kariery artysta współpracował między innymi z Janem Ptaszynem Wróblewskim i Zbigniewem Namysłowskim. Współtworzył kilka formacji jazzowych. Twórczość Chopina zainspirowała go do stworzenia „Chopin Songbook” (2004). Po śmierci Agnieszki Osieckiej wydał nostalgiczny album „Ulice wielkich miast” z opracowaniami jej piosenek (2009). Nagrał solową płytę z własnymi interpretacjami muzyki filmowej Wojciecha Kilara (2013). W 2016 r. wyszła fortepianowa antologia „The music of Bronisław Kaper”, a rok później „The music of Henryk Wars”.
W swej pianistyce Stankiewicz, choć karmi się klasycznymi wzorami amerykańskimi, odchodzi od ekstremów na rzecz liryzmu i wyczucia barwy dźwięku.

 

Archiwum koncertoweArchiwum Informacji

Strona internetowa Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina zrealizowana w ramach projektu „FŁ100. Stuletnia i nowoczesna Filharmonia Łódzka marką regionalną” współfinansowana przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa.