"Kolory Polski" - ORKIESTROWE DIVERTIMENTO - Paradyż

15 sierpnia 2016, 18.00 Wstęp wolny

Paradyż – kościół pw. Przemienienia Pańskiego, ul. Konecka 6

Orkiestrowe divertimento
Stulecie Orkiestry - Dogrywka!

Orkiestra Filharmonii Łódzkiej, Wojciech Pławner – dyrygent; Dorota Szczepańska – sopran, Michał Sławecki – organy

Podczas koncertu w Paradyżu Orkiestra Filharmonii Łódzkiej w kameralnym składzie zagra pod batutą młodego dyrygenta Wojciecha Pławnera. Rozpoczynał karierę jako skrzypek – był uczniem prof. Zenona Płoszaja, ukończył łódzką Akademię Muzyczną w klasie prof. Iwony Wojciechowskiej. Studiował na Universität Mozarteum w Salzburgu i na Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu. Nagrodzony w wielu krajowych i międzynarodowych konkursach skrzypcowych. Brat skrzypka Piotra Pławnera. Poszedł jednak inną drogą – jego pasją stało się dyrygowanie. Studia w zakresie dyrygentury symfoniczno-operowej odbył na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Marka Pijarowskiego. W 2013 roku wyróżniono go na I Ogólnopolskim Konkursie Studentów Dyrygentury we Wrocławiu. Prowadził m.in. Orkiestrę Akademii Beethovenowskiej, Radomską Orkiestrę Kameralną i Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Zielonogórskiej. W tym roku współpracował z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Łódzkiej, gdzie w maju odbył się, uwieńczony sukcesem, jego koncert dyplomowy. Młody dyrygent poprowadził m.in. V Symfonię Piotra Czajkowskiego.

W programie festiwalowego koncertu: Suita w dawnym stylu „Z czasów Holberga” op. 40 Edwarda Griega, Walc z Serenady na smyczki op. 2 Mieczysława Karłowicza i „Orawa” Wojciecha Kilara.

W drugiej części wieczoru odbędzie się recital organowy. Wystąpią: Dorota Szczepańska, sopranistka o szerokim wachlarzu możliwości wokalnych, wykonująca zarówno repertuar oratoryjny, jak i jazzowy, oraz Michał Sławecki, organista, kompozytor i dyrygent – który zagra na organach. W programie: Toccata i fuga d-moll, BWV 565 Johanna Sebastiana Bacha, fragmenty Stabat Mater Giovanniego Battisty Pergolesiego, Ojcze nasz Feliksa Rączkowskiego, Regina Poloniae Mariana Sawy, Magnificat Michała Sławeckiego, Deux Piéces pour Grand Orgue, II. Cortège, op. 130 nr 2 Jean-Marie Pluma. Organy w paradyskim kościele, z rokokowym prospektem, zostały wykonane w II połowie XVIII wieku przez organmistrza Wojciecha Szerszeniewicza.

Parafia pw. Przemienienia
Pańskiego Wielka Wola/Paradyż

Z WYCIECZKĄ NA KOLORY

W programie: Sulejowski Park Krajobrazowy, Paradyż – Sanktuarium Pana Jezusa Cierniem Ukoronowanego, Miłosiernego i Krwi Zbawiciela

Cena wycieczki 50 zł, wyjazd g. 14.00

Koszt uczestnictwa (w tym przewodnik, ubezpieczenie, bilety do wybranych obiektów) podany jest przy informacji o wycieczce. Liczba miejsc ograniczona – jednak by wyjazd doszedł do skutku, grupa musi liczyć co najmniej 30 osób.

Miejsce zbiórki: ul. Traugutta 18 (przed Łódzkim Domem Kultury). Godziny wyjazdu mogą ulec zmianie – uczestnicy wycieczki zostaną o tym wcześniej powiadomieni.

Informacje, zapisy i sprzedaż wycieczek: Towarzystwo Przyjaciół Łodzi, ul. Piotrkowska 17, front, I piętro, p. 12, e-mail: tplodz1959@wp.pl, http://www.tplodzi.eu, tel. +48 607 828 892.

Sprzedaż rozpoczyna się 13 czerwca. Rezerwacje telefoniczne nie będą przyjmowane.

Godziny otwarcia TPŁ: w czerwcu od poniedziałku do czwartku g. 11.00-14.00, w lipcu i sierpniu we wtorek i piątek g. 14.00-17.00.

Organizator wycieczek zastrzega sobie możliwość zmiany programu lub kolejności zwiedzanych obiektów z przyczyn od niego niezależnych.